Podhale Region

Środa, 19 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 19 Gru 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański W hołdzie bohaterom Niepodległej – tablica przy Kopcu Wolności

Reklama

W hołdzie bohaterom Niepodległej – tablica przy Kopcu Wolności

pomnikods1

NOWY TARG. Odtąd stolica Podhala będzie miała miejsce godne, by oddawać cześć bohaterom walk o niepodległości i obchodzić patriotyczne rocznice. U stóp Kopca Wolności – z efektowną wojskową oprawą - została odsłonięta i poświęcona tablica powstała z inicjatywy synów żołnierzy Armii Krajowej. Ma ona zarazem upamiętniać 100-lecie odzyskania niepodległości. Na uroczystość przyjechała m.in. delegacja Związku Piłsudczyków RP z Gdyni i innych miejscowości.

Niedzielna data nie została wybrana przypadkowo. 3. czerwca przed stu laty to dzień, w którym państwa Ententy ogłosiły wspólną deklarację o powołaniu niepodległego, zjednoczonego państwa polskiego. Miejsce ulokowania historycznej pamiątki też nie jest przypadkowe. Zrekonstruowany w 1991 roku (po rozplantowaniu w 1972 roku, decyzją ówczesnych władz) Kopiec to wszak „święte miejsce”, gdzie zgromadzona jest ziemia z pól bitewnych na terenie trzech zaborów i z Fortu Pułaskiego w amerykańskim Savannah. Kopiec kryje też szczątki pierwotnych aktów erekcyjnych. Nie było ponadto w mieście żadnego obelisku, pomnika, tablicy, miejsca pamięci Armii Krajowej.

Teraz tablica umieszczona na głazie, zwieńczona wykutym w kamieniu wizerunkiem orła w koronie, oddaje chwałę powstańcom, żołnierzom, konspiracji, księżom kapelanom wojska polskiego, więźniom politycznym, ofiarom stanu wojennego, działaczom „Solidarności”, ofiarom Katynia i Smoleńska. Pod tą listą bohaterów narodowych widnieją podpisy burmistrza Grzegorza Watychy i Rodzin AK, Tadeusza Morawy, Marka Zapały, Macieja Downar Zapolskiego i Kazimierza Wolskiego, którego zakład kamieniarski tablicę na starym postumencie wykonał, bez grosza dotacji z Urzędu Miasta i ze Starostwa.

Uroczystości przy niej rozpoczęły się po Mszy św. w kościele św. Katarzyny, gdzie odczytany został okolicznościowy list z błogosławieństwem ks. Józefa Guzdka – biskupa polowego Wojska Polskiego, treści następującej:

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Kopca Wolności i Tablicy Pamiątkowej w Nowym Targu. Nie mogę być obecny pośród Was osobiście, dlatego przesyłam pozdrowienia i łączę się z Wami w modlitwie.

W 1910 roku mieszkańcy Nowego Targu poprzez usypanie kopca upamiętnili 500. rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem. W tym geście wyrazili pragnienie wolnej i niepodległej Ojczyzny. Sen o odzyskaniu wolności spełnił się 11. listopada 1918 roku dzięki ofiarności i przelanej krwi naszych Ojców.

Kopiec Wolności w Waszym mieście przez dziesięciolecia przypominał o Rodakach, którzy nie szczędzili swoich sił, krwi, a nawet życia dla wielkiej sprawy wolności Ojczyzny.

Zniszczony przez komunistyczną władzę w 1972 roku, został odbudowany w 1991 r. kiedy to ”Solidarność" upomniała się o upamiętnienie chlubnych kart naszego narodu.

Pragnę wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy zatroszczyli się, aby Kopiec Wolności w Nowym Targu był widocznym i czytelnym symbolem umiłowania Ojczyzny dla współczesnego pokolenia.

Łączę się z Wami w ofierze Eucharystycznej, dziękując Bogu za dar Niepodległości. W modlitwie, przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi, Hetmanki Żołnierza Polskiego, polecam wszystkich uczestników tej uroczystości, prosząc o głęboką i serdeczną miłość do Ojczyzny.

Wszystkim zgromadzonym z serca błogosławię.

 Z kościoła pod Kopiec maszerowały poczty sztandarowe: przybyłej na odsłonięcie i poświęcenie delegacji Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej, z Gdyni i innych oddziałów, ze sztandarem Zarządu Krajowego; „Solidarności”, Nadleśnictwa Nowy Targ, Szkoły Podstawowej nr 4 na Niwie i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Na tę okazję wyjęty został z ukrycia sztandar nowotarskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. Burmistrz Grzegorz Watycha uczestniczył razem z rodziną i dwójką zastępców, władze starościńskie reprezentował przewodniczący Rady Powiatu, Jan Krzak. Pocztom i delegacjom towarzyszyli przedstawiciele rodzin żołnierzy Armii Krajowej z Podhala. Defiladę prowadził por. Franciszek Sołtys, a delegacja Piłsudczyków w płowo-niebieskich mundurach, z szablami u boków, robiła duże wrażenie na przechodniach.

Pod Kopcem przemawiali inicjatorzy stworzenia tego miejsca pamięci: Maciej Downar Zapolski jako mistrz ceremonii, przypominając o znaczeniu czerwcowej daty; Tadeusz Morawa junior, sięgając do początków nowotarskiej niepodległości, wskazując też na historię i rangę miejsca oraz burmistrz Grzegorz Watycha, który dziękował inicjatorom upamiętnienia bohaterów walk niepodległościowych i podkreślał doniosłość narodowej zgody. Z podziękowaniami i gratulacjami w imieniu Związku Piłsudczyków pospieszył generał Stanisław Śliwa z Gdyni. Wystąpił także pełnomocnik Fundacji Armii Krajowej z główną siedzibą w Londynie – dr Robert Zapart, zapewniając że którakolwiek z podhalańskich szkół przyjmie imię Armii Krajowej, może liczyć na pomoc w ufundowaniu sztandaru.

Potem nastąpiło wręczenie odznaczeń, o które wnioskowali synowie żołnierzy AK. Okazały ryngraf i najnowszą publikację Piłsudczyków otrzymał Maciej Downar Zapolski, Złote Krzyże generał Śliwa przypiął Tadeuszowi Morawie, burmistrzowi Grzegorzowie Watysze, a do wręczenia Krzyża nieobecnemu staroście Krzysztofowi Faberowi upoważniony został mistrz ceremonii. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Przyznał natomiast Medal PRO PATRIA, którym sztandar Szkoły Podstawowej nr 11, im. Armii Krajowej, zostanie udekorowany w późniejszym terminie, bo w październiku, na 30-lecie placówki. Medal za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK pod nowotarskim Kopcem odebrał członek Zarządu Głównego Środowiska Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego i Rodzin AK – Wacław Drzewniak z Krzeszowic. Odznaczenia wręczał gen. Śliwa, w asyście pułkownika Stanisława Olszewskiego.

Duchowym gospodarzem uroczystości był ks. kanonik Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny, cały czas towarzyszący niedzielnym wydarzeniom. Do poświęcenia tablicy na granitowym głazie z orłem oddelegowany został przedstawiciel Ordynariatu Wojska Polskiego, przybyły razem z delegacją Podhalańczyków. Żołnierze z 21. Brygady trzymali też wartę przy tablicy.

Artystyczną oprawę wydarzeń pod Kopcem Wolności zapewniły utalentowane wokalistki ze Studia Piosenki SEPTYMA pod kierunkiem Doroty Kret, przygotowawszy program złożony ze współczesnych pieśni patriotycznych i zadziwiając słuchaczy dojrzałością wykonań. Wzdłuż biegnącej pod Kopcem ścieżki rowerowej stały antyramy z historycznymi zdjęciami Marszałka i osobistości rządu z okresu międzywojnia.

Nim delegacje zaczęły składać kwiaty pod tablicą, Marek Zapała zwrócił się do gospodarza miasta z retorycznym pytaniem: - Panie burmistrzu, czy w Nowym Targu jest tylko jedna Szkoła?.. Potem poprosił o powstanie członków rodzin żołnierzy AK. Z ławek pod daszkami podniosła się większość obecnych. – Czyli zrobiliśmy uroczystość dla siebie – spuentował proporcje uczestników. Nieobecną większość nowotarskich szkół zawsztydziła natomiast reprezentacja małej, ale bardzo patriotycznej szkoły w Morawczynie.

Odsłonięciu i poświęceniu tablicy rangi i splendoru dodała niewątpliwie aktywna obecność Piłsudczyków i Podhalańczyków oraz innych pocztów tudzież kapłanów. Przedtem bowiem dochodziły go głosu zarzuty, że głaz i tablica to samowolna i nie do końca legalna inicjatywa prywatnych osób, podjęta bez zgody Rady Miasta. W godnie już przygotowane miejsce patriotycznych obchodów Maciej Zapolski zapraszał w każdym razie wszystkich, którzy czują narodowego ducha. A z jakim odzewem spotka się wezwanie burmistrza do polskiej jedności w obliczu wielu zagrożeń dla narodowego bytu – czas pokaże.

Pamiątką dla przybyłych pod Kopiec stała się jednodniówka opracowana przez Macieja Zapolskiego, na bazie archiwalnych materiałów jego i Tadeusza Morawy, wydrukowana przez Marka Zapałę, poświęcona historii i rekonstrukcji Kopca Wolności. 150 egzemplarzy zostało rozdanych uczestnikom, a 100 – wysłanych pocztą.

Niedzielne uroczystości

Fot. Anna Szopińska

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama