Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 14 Lis 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Osobowości Ziem Górskich – o swoich nagrodach

Reklama

Osobowości Ziem Górskich – o swoich nagrodach

osobo181
osobo182
osobo183

NOWY TARG. Dwójkę laureatów konkursu na Osobowość Ziem Górskich przyniosła doroczna gala Koalicji Marek Ziem Górskich w Żywcu. W kategorii „samorządowiec” najwyższe trofeum zdobył Bogusław Waksmundzki. Statuetka uhonorowała też kreatorskie i organizatorskie dokonania Anety Larysy Knap. Statuetkę dla „Przyjaciela Koalicji” w imieniu miasta odebrał burmistrz.

Kandydaturę Bogusława Waksmundzkiego zgłaszał starosta Krzysztof Faber, mając na względzie nie tylko jego zasługi jako urzędującego członka Zarządu Powiatu, lecz także zbliżające się 25-lecie Euroregionu „Tatry”. W tej akurat kategorii - Samorządowiec Ziem Górskich - jury zdecydowało o przyznaniu dwóch statuetek i - obok reprezentanta naszych władz powiatowych - drugą odbierał w Żywcu Rudolf Urbanovič – wiceburmistrz Liptowskiego Mikulasza na Słowacji. Spośród siedmiu zgłoszonych, do nagrody nominowane były trzy osoby. Przewodniczący Rady Euroregionu docenia fakt tego nominowania oraz prestiż nagrody za 18 lat pracy dla dobra i rozwoju pogranicza polsko-słowackiego.

- Uznaję, że nie jest to moja nagroda indywidualna, choć dostałem ją indywidualnie, ale zasługa po pierwsze samorządów, które dobrze współpracują w łonie Euroregionu, a po drugie - biura, które dobrze współdziała z członkami, celem nawiązywania współpracy, a przez minionych 10 lat – celem również wykorzystywania środków na granicy polsko-słowackiej – mówi Bogusław Waksmundzki.

Laureata konkursu i zdobywcę statuetki najbardziej cieszy docenienie właśnie tej bieżącej współpracy na pograniczu, także uznanie dla trudów powołania do życia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Ma też satysfakcję, że dzięki nawiązanej 10 lat temu współpracy z drogownictwem Kraju Preszowskiego na Słowacji, udało się zrealizować dwa duże projekty drogowe w Pieninach.

Nowotarska kreatorka i organizatorka modowo-folkowych imprez miała natomiast przy odbieraniu statuetki odczucia iście kobiece.

Na pewno ogromne wzruszenie… - mówi Aneta Larysa. - Po pierwsze – otrzymać nominację, pod drugie – statuetkę na własnym podwórku, czyli w regionach górskich, to bardzo miłe uczucie.

Uzasadnieniem tej nagrody jest jednak dorobek wielu pracowitych i kreatywnych lat, działań inicjatywnych, menedżerskich i organizatorskich na niwie folk-designu.

- Dla mnie najistotniejsze byłoby przełamanie mentalności, jeśli chodzi o folklor w Polsce i za granicą również – to, że możemy go łączyć z nowoczesnością, dedykować obecnej chwili, a nie jest on tylko elementem kolejnych świąt czy uroczystości – mówi pomysłowa kreatorka. - Łączę też z tą statuetką moją działalność pod hasłem „Polki Folki”, czyli największy pokaz mody folk w kraju, którego ósma edycja już się zbliża wielkimi krokami.

Taka masywna statuetka, piramidalnym kształtem nawiązująca do górskich szczytów, to dla Anety potężny doping do pracy na kolejne miesiące, nawet lata. Ósma edycja „Polek-Folek” opisuje się zresztą symbolicznie znakiem nieskończoności.

- Polki – Folki troszkę zawrócą do pierwszej edycji, ale będzie to nowy przekaz, z nowymi inspiracjami, nowymi projektantami i artystami, którzy się pojawią na wybiegu – zapowiada projektantka. - Będzie to formuła bardzo międzynarodowa, ponieważ łączymy folklor polski, rosyjski i ukraiński.

Wiadomo już, że symbolem internacjonalnego przedsięwzięcia stanie się matrioszka, a ma być kolorowo, etnicznie, designersko. Połączenie różnych folklorów powinno dać zupełnie świeży fekt.

Scenariusz tego pokazu do ostatniej chwili będzie tajemnicą, ale znane jest miejsce – Grand Nosalowy Dwór w Zakopanem.

Burmistrz Grzegorz Watycha przywiózł natomiast z gali w Żywcu honorowe wyróżnienie dla miasta – statuetkę Przyjaciela Ziem Górskich.

- Czyli samorządu, który wspiera przedsiębiorców, organizacje, osoby działające w terenach górskich – w terenach od Beskidów po Bieszczady, czyli w tych terenach, gdzie żyje się ciężko, ale są piękne, atrakcyjne turystycznie – mówi gospodarz miasta. - Było to miłe, sympatyczne docenienie działalności samorządów.

Tegoroczna gala Koalicji byłą już trzynastą. Zgłoszeni i nominowani – z Polski, Czech, Słowacji – konkurowali, jak zwykle, w siedmiu kategoriach. Osobowości Ziem Górskich z poprzednich edycji to np. ks. Władysław Zązel czy wójt Jan Smarduch w kategorii „samorządowiec”.

Osobowości i nagrody

Fot. Anna Szopińska

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama