Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 15 Lis 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Po przebudowie oddziału – psychiatria w zupełnie nowym standardzie

Reklama

Po przebudowie oddziału – psychiatria w zupełnie nowym standardzie

nowpsych18

NOWY TARG. To nie był remont, ale całkowita przebudowa, rozpoczęta dwa lata wcześniej wymianą dachu. Teraz, po kilka miesięcy trwających pracach, oddział psychiatrii z pododdziałem detoksykacji został poświęcony i uroczyście otwarty. Pacjenci wejdą do sal jutro.

Psychiatria w nowej odsłonie zajmuje II piętro pawilonu, do którego prowadzi główne wejście. Nową panią ordynator oddziału jest dr Marzanna Konarska.

- Jeszcze trzy lata temu nie było na tym oddziale pomieszczenia, w którym nie trzeba by było podstawiać pojemników pod przeciekający sufit, a trudności w funkcjonowaniu oddziału powiększał brak odpowiedniej ilości węzłów sanitarnych i brak wentylacji – przypominał dyrektor Podhalańskiego Szpitala, Marek Wierzba, warunki urągające standardom opieki medycznej XXI wieku.

Ponieważ wstępny kosztorys przebudowy oddziału opiewał na 3 miliony zł, dyrektor zaczął szukać środków zewnętrznych. Udało się je jednak pozyskać tylko na projekt kardiologiczny. 1,5-milionowej pożyczki udzielił wobec tego Szpitalowi organ założycielski, czyli powiat. 173 tysiące pozyskała placówka z wojewódzkiego funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi. Resztę 3,5-milionowych w sumie kosztów Szpital musiał pokryć z własnych pieniędzy.

Teraz jednak dysponuje on oddziałem, który spełnia wszystkie standardy i z powodzeniem może się ubiegać o kontraktowanie świadczeń. Nadzieję na to dawała zresztą przybyła na otwarcie pani wicedyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ, Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Starosta Krzysztof Faber dziękował z kolei dyrektorowi za determinację w poszukiwaniu środków i w imieniu Zarządu Powiatu oświadczył, że będzie wnioskował o umorzenie Szpitalowi pożyczki.

- Nie ma lepszego przeznaczenia dla pieniędzy niż dobro pacjenta – mówił starosta.

Efekt przebudowy to nowoczesny, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oddział z przestronnymi salami i łazienką przy każdej z nich. Bezpieczeństwo pacjentów i personelu podniósł monitoring wizyjny. Powstały sala obserwacji i sala do prowadzenia terapii zajęciowej, gdzie specjalista będzie już mógł zajmować się chorymi w godziwych warunkach.

Oddział dysponujący w sumie 73 łóżkami oferuje po przebudowie nieco mniej miejsc psychiatrycznych, natomiast więcej łóżek na pododdziale detoksykacji. Wynikło to z analizy potrzeb i obłożenia. Wynikało też z aktualnego trendu w psychiatrii, który punkt ciężkości przenosi z leczenia stacjonarnego na leczenie w oddziale dziennego pobytu i w zespołach środowiskowych.

Dr Marzanna Konarska, która przybyła do Nowego Targu z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie, mówi o dużym zapotrzebowaniu na opiekę psychiatryczną i terapię uzależnień. Właśnie takie problemy bardzo często dotykają osób powracających z zagranicy, a można teraz obserwować nasilenie powrotów.

Rośnie, niestety, również liczba dzieci i młodzieży wymagającej psychiatrycznej pomocy. Są to w dużej mierze ofiary rozwodów i domowych patologii. Na razie jednak – mimo, że dyrekcja cały czas ma w zamyśle uruchomienie dla Podhala psychiatrii dzieci i młodzieży – nie ma ku temu możliwości i warunków.

Psychiatria po przebudowie

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama