Podhale Region

Czwartek, 15 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 15 Lis 2018 6pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Muzeum Drukarstwa – otwarcie początkiem października

Reklama

Muzeum Drukarstwa – otwarcie początkiem października

muzdruk181
muzdruk182

NOWY TARG. Rozbudowywany i remontowany obiekt przy ul. Sobieskiego wyłonił się z rusztowań. Już wkrótce – dzięki dofinansowaniu ze środków transgranicznych - powstanie tu Muzeum Drukarstwa. Jednocześnie zaczęło się rozmontowywanie zabytkowej maszyny drukarskiej – daru cesarza Franciszka Józefa dla miasta.

Stworzenie tej placówki możliwe było dzięki pozyskaniu funduszy z programu Interreg, a tytuł nowotarskiego projektu, który pozwolił również na wskrzeszenie wieży wodnej przy stacji PKP brzmi: „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”. Partnerami miasta po słowackiej stronie są Kraj Żiliński i Ludrova – historyczna miejscowość odległa zaledwie o 5 kilometrów od Rużomberku.

Na Muzeum Drukarstwa przeznaczona została oficyna dawnego Hotelu Herza przy ul. Sobieskiego – przebudowana od piwnic, podwyższona o nowe kondygnacje.

Projekt przewiduje tam m.in. ekspozycję poświęconą XIX-wiecznej poligrafii i wykorzystanie multimedialnych technik. Możliwe też będzie prowadzenie lekcji muzealnych pokazujących dawne techniki drukarskie i rodzaje czcionek. Ogromna kolekcja periodyków i druków ulotnych pozwoli na stworzenie z jej pomocą obrazu życia miasta przed dwustu laty, przed wiekiem i przed kilkudziesięciu laty. Prace wykończeniowe na kilku poziomach obiektu potrwają do końca lipca.

Jeszcze w czerwcu miasto podpisało umowę z wrocławską firmą „Magik”, która do 10. września ma stworzyć aranżacje muzealnych ekspozycji. Oczywiście według wcześniejszych koncepcji.

Wcześniej profesjonalnej firmie Janusza Karpińskiego zlecona została rozbiórka i konserwacja zabytkowej maszyny drukarskiej, przywiezionej do Nowego Targu w 1898 roku, za sprawą Ignacego Borka, który w stolicy Podhala tworzył zakład poligraficzny. Ta maszyna typograficzna do druku płaskiego jest wyjątkowo dobrze zachowanym egzemplarzem - jedynym w Polsce i unikatowym w Europie. Zostanie ona przeniesiona z ratusza do przyszłego Muzeum. Demontaż właśnie się rozpoczął, a specjalista obiecuje uruchomienie urządzenia.

Od tamtych czasów zachowały się także inne elementy wyposażenia drukarni. Na bazie tych eksponatów można z powodzeniem odtworzyć pracownię drukarską. Muzeum Podhalańskie posiada ponadto potężną, bo liczącą kilkanaście tysięcy eksponatów kolekcję rozmaitych druków, które wychodziły z tej c.k. austriackiej maszyny i teraz intensywnie je porządkuje, inwentaryzuje, digitalizuje, układa w specjalnych bezkwasowych opakowaniach.

- Zwłaszcza druki ulotne dają szeroki obraz życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego oraz wydarzeń patriotycznych w mieście i w całym regionie – mówi kierownik Muzeum, Robert Kowalski, pokazując bilety wizytowe, afisze, obwieszczenia, klepsydry, zaproszenia na śluby, roczniki gazet zgromadzone na piętrze ratusza.

- Mam nadzieję, że po zakończeniu wszystkich prac i przygotowaniu ekspozycji Nowy Targ otrzyma obiekt, z którego kolejne pokolenie mieszkańców będą mogły być dumne – powiada wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Nowy obiekt zapowiada się także jako turystyczna atrakcja w centrum miasta.

Oficjalne otwarcie Muzeum Drukarstwa planowane jest na początek października, z udziałem partnerów słowackich. Towarzyszyć mu będzie konferencja poświęcona historii drukarstwa.

Zanim powstanie Muzeum Drukarstwa

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama