Podhale Region

Środa, 19 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaŚr, 19 Gru 2018 9am

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Tego roku przy Święcie Niepodległości – czwórka odznaczonych

Reklama

Tego roku przy Święcie Niepodległości – czwórka odznaczonych

zaslugi181
zaslugi182

NOWY TARG. Potrzeba usankcjonowania uchwałą przyznawanych co roku Medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu i konieczność dokonania zmian w budżecie - były powodami zwołania jeszcze jednej sesji w trwającej do 16. listopada kadencji Rady Miasta. Tym razem Medale przyznane decyzją Kapituły Honorowej Miasta Nowego Targu uhonorują dwie panie i dwóch panów.

Nowotarski Klub Olimpijczyka wnioskował o przyznanie Medalu Tadeuszowi Japołowi – jednej z legend nowotarskiego hokeja, wzorowi sportowego działacza. Pan Tadeusz to aktywny członek kolejnych zarządów Klubu Hokejowego, wieloletni prezes Klubu Old Boys Podhale Nowy Targ. Na równi z poziomem sportowym i sukcesami Szarotek - zawsze leżały mu na sercu rozbudowa lodowiska i podniesienie standardu obiektu.

Z wnioskiem o uhonorowanie Medalem dra Jana Krzaka – lekarza pulmonologa, samorządowca i społecznika z bardzo długim stażem - wystąpił burmistrz. Dr Krzak to radny miejski II kadencji, radny powiatu nowotarskiego czterech kadencji, równocześnie przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego III, IV i V kadencji. Na niwie zawodowej jest sędzią Okręgowego Sądu Lekarskiego w Krakowie, pełnił też funkcję zastępcy Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Czynny w strukturach Akcji Katolickiej, przewodniczył jej oddziałowi w parafii św. Katarzyny, wiceprezesował także Diecezjalnemu Instytutowi Akcji w Krakowie.

Zasłużonym działaczom towarzyszą dwie pani uhonorowane za działalność artystyczną. O przyznanie im odznaczeń również wnioskował burmistrz.

Jedna to Dorota Kret – pełna pasji i inicjatywy nauczycielka muzyki. Jest założycielką Studia Piosenki SEPTYMA, które swoimi występami uświetnia wiele uroczystości patriotycznych i okolicznościowych; akcji charytatywnych wydarzeń prozdrowotnych i ekologicznych, daje też szerokie pole do rozwijania wokalnych talentów. Lista sukcesów jej wychowanek co roku powiększa się o laury zdobyte w konkursach i na festiwalach rangi również ogólnopolskiej i międzynarodowej. Spory odsetek młodzieży wywodzącej się ze Studia SEPTYMA kontynuuje wokalne kształcenie również na szczeblu akademickim i wyrasta na ciekawe osobowości muzycznej sceny.

Drugą odznaczoną jest Janina Marcińczak-Maślankowa – samorodna artystka, która doszła do perfekcji i osiągnęła fantastyczne efekty w malarstwie na szkle. Tę dziedzinę sztuki zaczęła uprawiać przez przypadek, rozwijając swój talent i warsztat od ponad 40 lat. Stworzyła całe cykle obrazów - głównie sakralnych, cudownych wizerunków madonn i świętych patronów, ale spod jej pędzla wychodzą także sceny rodzajowe, drogi krzyżowe, nawet malowane moralitety. Charakterystyczne cechy jej malarstwa to przebogata, kwietna ornamentyka okalająca centralnie usytuowaną postać, dekoracyjne tła i trójwymiarowość obrazu polegająca na rozbudowaniu drugiego oraz trzeciego planu. Z czasem artystka zaczęła tworzyć gabarytowe poliptyki z wykorzystaniem starych okiennych ram. Jej dzieła można było podziwiać na wielu wystawach w galeriach i muzeach całego Podhala, w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym, także na Słowacji w Niemczech. Bardzo często zamawiane i nabywane w celu sprezentowania szczególnym gościom, za pośrednictwem ludźmierskiego Sanktuarium i nowotarskiego Urzędu Miasta trafiły do Watykanu i rozchodzą się po całym świecie.

Kolejne uchwały o odznaczeniu zasłużonych osób radni przyjmowali przez aklamację. Medale zostaną wręczone podczas uroczystości planowanych na sobotę 10. listopada o godz. 16.00, w sali widowiskowej MOK-u.

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama