Podhale Region

Niedziela, 18 listopad 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 17 Lis 2018 4pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański 16 kilometrów „zakopianki” do Nowego Targu chcą budować… Chińczycy
Hokej. Mistrz Polski (ponownie) górą w starciu z „Szarotkami”

Hokej. Mistrz Polski (ponownie) górą w starciu z „Szarotkami”

HOKEJ. Hokeiści TatrySki Podhala Nowy Targ po raz drugi w tym sezonie polegli ...

Prezydent Andrzej Duda na Orawie

Prezydent Andrzej Duda na Orawie

GMINA RABA WYŻNA. 23 listopada w piątek Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andr...

Obie drużyny zasłużyły by w takich okolicznościach rozegrać ostatni mecz tej jesieni

Obie drużyny zasłużyły by w takich okolicznościach rozegrać ostatni mecz tej jesieni

PIŁKA NOŻNA. Rozmowa z Januszem Niedźwiedziem, byłym trenerem piłkarzy Podhala...

W Tychach bez kapitana

W Tychach bez kapitana

HOKEJ. Kontuzja jakiej nabawił się w pierwszej tercji wczorajszego meczu z Kad...

Zgłoś drużynę do Tatrzańskiej Ligi Piłki Halowej +35

Zgłoś drużynę do Tatrzańskiej Ligi Piłki Halowej +35

PIŁKA NOŻNA. Początkiem stycznia planowany jest start Tatrzańskiej Ligi Piłki ...

Hokej. O niespodziance nie było mowy. Rzadki wyczyn obrońcy

Hokej. O niespodziance nie było mowy. Rzadki wyczyn obrońcy

HOKEJ. W pierwszym po przerwie reprezentacyjnej meczu rozgrywek PHL, hokeiści ...

Reklama

16 kilometrów „zakopianki” do Nowego Targu chcą budować… Chińczycy

zakopofert18

KRAKÓW – NOWY TARG. Sześć ofert złożyły zainteresowane firmy w przetargu na projekt i budowę dwujezdniowej drogi krajowej nr 47, na odcinku od Rdzawki do Nowego Targu.

Jak informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka prasowa krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, najwyższą cenę (ponad 1 mld 486 mln zł) zaproponował Mostostal Warszawa S.A., a najniższą (ponad 706 mln 244 tys.) firma Stecol Corporation z Chin. Wszyscy chcą zrealizować inwestycję w 49 miesięcy.

Złożone oferty będą teraz badane, by ustalić, czy spełniają kryteria przetargowe. O wyborze najkorzystniejszej z nich zadecyduje suma punktów przyznanych wg. kryteriów : cena – 60 % , właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni – 9 %, równość podłużna nawierzchni – 8 %, personel wykonawcy – 6 %, termin realizacji kontraktu – 12 % oraz zagospodarowanie gruntu rodzimego – 5 %.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga klasy GP, o długości 16,136 km, szerokości jezdni 2x3,50m. Powstanie cztery węzły drogowe: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe oraz 22 obiekty inżynierskie (mosty, wiadukty, estakady). Ponadtowybudować trzeba drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji, infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów, kanalizację i odwodnienie, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt) oraz przebudować infrastrukturę techniczną.

Prace przygotowawcze prowadzone były w latach 2008 – 2015. Dla inwestycji wydana została decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, która jest ważna i prawomocna. 26 czerwca 2017 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał aneks do programu inwestycyjnego dla tej drogi, umożliwiając tym samym jej realizację.

Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. na tym odcinku panuje średni ruch dobowy na poziomie 14.007 – 18.082 pojazdów/dobę. W okresie weekendów, ferii i wakacji ruch ten znacznie wzrasta, tworzą się spiętrzenia ruchu co świadczy o wyczerpaniu przepustowości przekroju jednojezdniowego drogi. Do tego dochodzą liczne zjazdy, zabudowa wzdłuż istniejącej drogi, ruch pieszych, co stwarza duże utrudnienia w ruchu tranzytowym oraz lokalnym.

Atrakcyjność turystyczna Podhala i związane z tym duże natężenie średniego ruchu dobowego i jeszcze większe weekendowego, budowa drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Rabki Zdroju oraz istniejący dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 47 z Chabówki do Rdzawki, uzasadniają kontynuację budowy odcinka dwujezdniowego z Rdzawki do Nowego Targu. W mieście tym krzyżują się drogi krajowe nr 47 i 49 oraz droga wojewódzka w kierunku Czarnego Dunajca, rozprowadzające ruch na Podhalu. Budowa drogi dwujezdniowej do Nowego Targu umożliwi szybsze i bezpieczniejsze połączenie Podhala i Zakopanego z innymi regionami kraju.

W 2016 roku rozpoczęła się budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S7 od Lubnia do Rabki Zdroju, którą na czas realizacji podzielono na trzy mniejsze odcinki.

Na 7,6 km odcinku drogi ekspresowej S7 Lubień - Naprawa oprócz dwujezdniowej drogi klasy S, powstają m.in. dwa MOP-Y: „Lubień” i „Krzeczów” oraz 10 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty) i 6 małych mostków na potoku Krzywańskim.

Na odcinku Naprawa – Skomielna Biała, tunelowym o długości ok.3,0 km powstaje dwukomorowy tunel o długości ok. 2,06 km ( czyli w praktyce trzeba wydrążyć 4012 m ), z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą i wyposażeniem technicznym.

Na 6,1 km odcinku S7 Skomielna Biała – Chabówka oprócz dwujezdniowej drogi wybudować trzeba m.in. dwa węzły drogowe „ Skomielna Biała” i „Zabornia”, Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej, 17 obiektów inżynierskich ( wiadukty, estakady ), w tym najdłuższy, liczący 992 metry, oraz 4 małe mostki na ciekach przy węźle „Skomielna”.

Na wszystkich trzech odcinkach pomimo sezonu zimowego prowadzone są prace zarówno przy budowie obiektów inżynierskich jak i w ciągu drogowym przy umacnianiu skarp i nasypów. Zakres robót uzależniony jest od panującej aury. Wykonawcy odcinków drogowych czyli I oraz III, zgodnie z umowami, mogliby wstrzymać prace w okresach zimowych (od 15 grudnia do 15 marca).

Droga ekspresowa zakończona będzie węzłem Zabornia w Rabce Zdroju, do którego dobudowany zostanie jeszcze fragment dk 47 ( dwujezdniowy ) do Chabówki, gdzie z kolei włączony będzie do istniejącej już dwujezdniowej drogi nr 47 z Chabówki do Rdzawki i tu dołączona będzie w przyszłości dwujezdniowa droga główna przyspieszona z Rdzawki do Nowego Targu.

W efekcie prowadzonych inwestycji połączony zostanie Kraków z Nowym Targiem , na całym przebiegu, drogą dwujezdniową. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na czas przejazdu i bezpieczeństwo ruchu dla wszystkich osób wyjeżdżających z różnych regionów kraju na Podhale i pod Tatry.

Wizualizacja - GDDKiA

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting

Ogłoszenia drobne

Sprzątanie domu i mieszkania
( / Praca)

noimage
11-16-2018

DEDRA INNOVATIONS - Zarabiaj z Nami
( / Praca)

noimage
11-14-2018

Praca dla kobiet powyżej 17lat
( / Praca)

noimage
11-13-2018
Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama