Podhale Region

Poniedziałek, 17 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 16 Gru 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Absolutorium dla Zarządu Powiatu – już nie tak jednomyślne, przez „brak monitorowania realizacji zadań”
Puchar Górali w rękach zakopiańczyków

Puchar Górali w rękach zakopiańczyków

PIŁKA NOŻNA. Już po raz 11 odbył się Międzynarodowy Turniej piłki halowej o Pu...

Weekend bez wpadki

Weekend bez wpadki

UNIHOKEJ. Oba nowotarskie zespoły grające w rozgrywkach ekstraklasy mężczyzn n...

Sokoliki z Pucharem Wójta Gminy Czarny Dunajec

Sokoliki z Pucharem Wójta Gminy Czarny Dunajec

PIŁKA NOŻNA. Sokoliki Stary Sącz pokonały Wisłę Kraków 3-1 w finale turnieju A...

Brzeski coraz mocniej „puka” do bram elity polskiego MMA. Teraz kolei na „Różala”?

Brzeski coraz mocniej „puka” do bram elity polskiego MMA. Teraz kolei na „Różala”?

SPORTY WALKI. Łukasz Brzeski z NKSW Hoły Team nie przestaje zaskakiwać. Tym ra...

Trenuj boks z Mateuszem Rzadkoszem!

Trenuj boks z Mateuszem Rzadkoszem!

 

SPORTY WALKI. Chcesz poczuć się jak zawodowy pięściarz? Chcesz odreagowa...

Pamięć o 13. grudnia. Naród wzięty pod but

Pamięć o 13. grudnia. Naród wzięty pod but

POWIAT NOWOTARSKI - NOWY TARG. 37. Lat temu, 12. grudnia, mróz był tęgi. Regular...

Reklama

Absolutorium dla Zarządu Powiatu – już nie tak jednomyślne, przez „brak monitorowania realizacji zadań”

absolpow18

POWIAT NOWOTARSKI. Ubiegłego roku nawet radni powiatowi z Klubu PiS nie byli przeciw udzieleniu Zarządowi Powiatu absolutorium za wykonanie budżetu 2016. Teraz - z wykonania budżetu 2017 – Zarząd został „rozgrzeszony” 18 głosami. Przeciwko była cała PiS-owska frakcja - w sile 10 radnych, z wyjątkiem nieobecnego dra Mariana Leszczyńskiego.

W telegraficznym skrócie obraz wykonania powiatowego budżetu przedstawia się tak: planowane dochody w kwocie ponad 171 milionów 771 tys. zł – na wysokości 100,94 procenta, czyli nawet lekko przekroczone w stosunku do planu; wydatki na kwotę 170 milionów 776 tys. – zrealizowane w 95,90 procenta. Nadwyżka operacyjna – 19 milionów 420 tys. Limit wydatków – nie przekroczony, a mimo planowanego deficytu pojawiła się nadwyżka w wysokości 1 miliona 5 tys. zł. Dług na koniec 2017 roku – wynikający z zaciągniętych wcześniej kredytów, pożyczek i emisji obligacji – na poziomie 26 milionów 618 tys. Inwestycje – czyli głównie przebudowy dróg powiatowych, likwidacja awarii oraz letnie i zimowe utrzymanie - pochłonęły prawie 33 miliony zł. Nakłady w oświacie szły przede wszystkim na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Rabce (przeszło 2,5 miliona zł) oraz na termomodernizację Domu Nauczyciela w Nowym Targu (ponad 1 milion 400 tys.). Do tego dochodzą projekty edukacyjne, geodezyjne i projekty usprawniające funkcjonowanie starostwa.

Za udzieleniem Zarządowi absolutorium – standardowo – przemawiały pozytywna opinia komisji rewizyjnej i takaż opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej. Pełne poparcie dla działań Zarządu zawarł w swoim stanowisku Klub Wspólnie dla Powiatu, a przedstawiał je radny Jacek Stopka-Studencki.

Nie zyskały one natomiast aprobaty Klubu PiS, w imieniu którego wystąpił radny Julian Stopka. Stanowisko radnych z tego ugrupowania doceniało wprawdzie wysokie wskaźniki wykonania budżetu – zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków, ale punktowało Zarząd za wydatki niewygasające, czyli kwotę ponad 4 miliony 580 tys., przesuniętą z powodu niewykonania 27 różnych zadań, w tej liczbie aż 25 z zakresu dróg powiatowych.

Wprowadzanie takiej liczby zadań na wydatki niewygasające jest nieporozumieniem i wynika tylko z chęci zaprezentowania dobrego wykonania planów wydatków na koniec roku – uznał Klub PiS.

W efekcie dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg został zobowiązany do przeanalizowania umów zawartych na te zadania i wyniki analiz przedstawił na poprzedzającym absolutoryjną sesję posiedzeniu komisji infrastruktury.

- Wynika z niej, że 3 zadania uda się jeszcze zrealizować do 30. czerwca, 3 zadania – do końca roku, po wprowadzeniu ich do budżetu, 1 w roku 2019, a przy 6 brak jest możliwości zrealizowania w 2018 roku – stwierdzał lider Klubu PiS. - Były takie przypadki, że termin wykonania dokumentacji i uzyskania pozwolenia minął nawet w styczniu czy w marcu 2017 roku. Reasumując: 10 zadań figuruje wraz z odpowiednimi kwotami w sprawozdaniu za 2017 rok jako wydatek zrealizowany. Rzeczywistość jest natomiast całkiem inna, a czas na realizację – odległy.

Klub zdecydowany głosować przeciwko udzieleniu absolutorium podał jeszcze dwa inne podobne przykłady: przygotowanie dokumentacji na salę gimnastyczną przy Zespole Szkół Nr 1 w Nowym Targu, gdzie skończyło się na rozwiązaniu umowy z wykonawcą i ponownym wprowadzeniu zadania do budżetu oraz budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Rabce. Tam z kolei zmiany w projekcie instalacji przeciwpożarowej wymagały dużego zwiększenia nakładów.

Wniosek z tych faktów PiS-owscy radni wyprowadzili jednoznaczny:

Brak było monitorowania realizacji zadań i przestrzegania terminów określonych w umowach z wykonawcami przez osoby za to odpowiedzialne. Z przedstawionego powyżej stanu spraw wynika, że nie jest przestrzegana jedna z podstawowych zasad w finansach publicznych, a mianowicie zasada przejrzystości.

Starosta Krzysztof Faber tłumaczył te niewykonania różnymi przyczynami, również trudnością w uzyskaniu pozwoleń wodno- prawnych i niedotrzymaniem umów przez wykonawców, za co kary umowne ich nie miną. Wpływ na ten stan rzeczy z pewnością miała i sytuacja w Powiatowym Zarządzie Dróg, od jesieni ubiegłego roku pozbawionym wcześniejszego kierownictwa skutkiem aresztowań.

Już po głosowaniu z wynikiem 18 „za” do 10 „przeciw”, starosta dziękował radnym, którzy docenili starania władzy wykonawczej.

- …A ci którzy głosowali „przeciw” – widocznie tak musiało być i nie zastanawiajmy się ani nie brońmy - mówił. - Natomiast myślę, że zarówno opinia komisji rewizyjnej, jak i RIO, także dane dotyczące rozwoju powiatu świadczą, że Zarząd stara się i pracuje jak najlepiej, choć może nie zawsze wszystko się uda.

Absolutorium w powiecie

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting

Ogłoszenia drobne

Siatki Na Hale Sportowe
( / Różne)

noimage
12-14-2018

KIEROWCA / DOSTAWCA
( / Praca)

noimage
12-14-2018

SPRZEDAM PEUGEOT 306
( / Motoryzacja)

noimage
12-14-2018
Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama