rondokardyn191NOWY TARG. Nowe rondo na skrzyżowaniu Alei Tysiąclecia z ul. Sikorskiego będzie nosiło imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Przesądziły o tym głosy 17 radnych (na 20 obecnych). Nikt nie był przeciw takiemu patronowi, jedynie trojka radnych z klubu „Razem Nowy Targ” wstrzymała się od głosu. Nikt na sesji nie wystąpił z alternatywną propozycją nazwy.

Przybył natomiast Karol Skrzypiec, urzędujący członek Zarządu Powiatu i były dyrektor Gimnazjum Nr 2, im. kard. Stefana Wyszyńskiego, by m.in. orędować za patronem w osobie Prymasa Tysiąclecia. Argumentował, że za kilka miesięcy wygaszane Gimnazjum opuszczą ostatnie klasy i dobrze, gdyby niezłomny kardynał został uczczony nowo wybudowanym rondem. Poza tym w budynku znajduje się poświęcona mu tablica.

- Byłaby w tym jakaś historyczna ciągłość, gdyby z Alei Tysiąclecia wjeżdżało się w rondo Prymasa Tysiąclecia – przekonywał Karol Skrzypiec. – A kierując się lekko pod górkę, wjedziemy na rondo im. Jana Pawła II.

rondokardyn192

Złożony przez burmistrza projekt uchwały z tą samą intencją referował Janusz Jakobiszyn, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami UM, przypominając, że wnioski o uhonorowanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego patronatem nowego ronda skierowali do samorządu wszyscy nowotarscy proboszczowie, senator Jan Hamerski w imieniu nowotarżan oraz Karol Skrzypiec i Robert Furca - dyrektorzy związani z wygaszanym Gimnazjum Nr 2. Projekt uchwały poparł klub radnych „Nasze Miasto” wraz z radnym Janem Łapsą.

W imieniu klubu wystąpiła radna Bożena Groń, przypominając, że internowany przez PRL-owskie władze w latach 1953 – 56 kardynał całe życie walczył o godność człowieka, o Kościół, Ojczyznę i tożsamość polskiego narodu.

rondokardyn193

Głosowanie potwierdziło poparcie dla projektu burmistrza.

Tym samym upadła alternatywna inicjatywa nadania rondu imienia Olimpijczyków. W Internecie promował ją związany z klubem Szarotek Gabriel Wolski, zbierając głosy poparcia. Na posiedzeniu komisji radny Szymon Fatla proponował konsultacje społeczne w sprawie nazwy ronda, jednak w przypadku nazw ulic, placów i rond samorządowa władza ma taką możliwość, lecz nie obowiązek. Z wnioskiem formalnym o uczczenie nowotarskich uczestników olimpiad nazwą ronda natomiast nikt nie wystąpił.

rondokardyn194

rondokardyn195

Ponieważ optujący za Olimpijczykami radni z klubu „Razem Nowy Targ” nie chcą się sprzeciwiać zwolennikom Prymasa Tysiąclecia ani nie negują zasług proponowanego w formalnych wnioskach patrona, w tej sytuacji postanowili zaczekać, aż powstaną kolejne planowane ronda. Wtedy zamierzają ponowić inicjatywę i wystąpić z wnioskiem, łącząc to z ideą budowy Pomnika Olimpijczyka, która przez wiele lat nie doczekała się realizacji.

Fot. Anna Szopińska