gazyfikszaf19GMINA SZAFLARY. Minister Piotr Naimski - pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej i sekretarz stanu w kancelarii premiera, wspiera i promuje budowę sieci gazowych w Polsce. Jako przedstawicielowi Południowej Małopolski (w tym również Podhala) w Sejmie, budowa sieci gazowej w gminie Szaflary jest mu szczególnie bliska, dlatego wspiera samorząd w dążeniu przeprowadzeniu gazyfikacji. Taki też cel miało spotkanie z nim.

Uczestniczyli w tej rozmowie: wójt Rafał Szkaradziński, Józef Strama – sołtys Maruszyny, Wojciech Piszczór – radny gminy oraz sołtys wsi Skrzypne i Anna Urbaniak – pracownica Urzędu Gminy Szaflary. W tym gronie omawiano plany Polskiej Spółki Gazownictwa w kontekście złożonych przez mieszkańców ankiet.

Sołtysi wsi Maruszyna oraz Skrzypne, którzy odwiedzali mieszkańców w domach, pomagali wypełniać ankiety oraz udzielali odpowiedzi na pytania zadawane przez mieszkańców. Mogli więc przekazać ministrowi odczucia mieszkańców w związku z powstaniem sieci gazowej, ich zapatrywania na przyszłość oraz swoje własne doświadczenia zebrane w kontaktach z zainteresowanymi. Minister Naimski zapoznał się również z opracowaniem graficznym, na którym przedstawiono w poszczególnych miejscowościach lokalizację budynków, których właściciele złożyli ankiety. W imieniu mieszkańców podziękowano ministrowi za zainteresowanie powstaniem sieci gazowej na terenie Gminy Szaflary.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, ministrowi została również przekazana propozycja, aby Program „Czyste Powietrze” zaczął działać na poziomie gmin - nawet jeśli nie w zakresie rozpatrywania wniosków, to w kompleksowej pomocy przy wypełnianiu wniosków i udzielaniu mieszkańcom takiej pomocy, jaką obecnie udzielić mogą jedynie pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Takie rozwiązanie nie tylko przyspieszyłoby rozpatrywanie wniosków, ale również zwiększyło zainteresowanie programem. Minister Piotr Naimski wyraził zainteresowanie tą propozycją i obiecał przekazać te uwagi osobom zajmujących się bezpośrednio organizacją Programu.

Gmina informuje równocześnie, że ci mieszkańcy, którzy już  wcześniej złożyli ankietę, teraz nie muszą składać jej ponownie. Natomiast mieszkańcy Maruszyny, Skrzypnego i Bańskiej Wyżnej, którzy jeszcze nie złożyli ankiety, proszeni są o jej wypełnianie i złożenie w sekretariacie Urzędu Gminy. Aby przekonać Polską Spółkę Gazownictwa do inwestowania w nasz teren, należy przedstawić dowód na to, że mieszkańcy chcą rozwoju Gminy. Dowodem tym, jest liczba złożonych ankiet. To daje mieszkańcom realny wpływ na dalsze losy swojej miejscowości.

Nawet jeśli ktoś nie chce i nie planuje wykorzystywania gazu z sieci – być może będą chciały to robić jego dzieci lub wnuki. Należy więc umożliwić im dostęp do sieci gazowej oraz dać możliwość wyboru źródła ogrzewania domu.

Akcja zbierania ankiet zostaje więc ponowiona. W najbliższym czasie sołtysi ponownie wyruszą w teren, postarają się odwiedzić tych, do których wcześniej nie dotarli i pomogą wypełnić ankietę. Będzie to również okazja do rozwiania ewentualnych wątpliwości dotyczących budowy sieci poprzez zadanie pytań sołtysom. Gmina zachęca do poinformowania o możliwości składania ankiet również sąsiadów oraz bliskich mieszkających poza granicami gminy, a posiadających na terenie miejscowości Bańska Wyżna, Maruszyna oraz Skrzypne budynki lub działki. Być może również będą chcieli złożyć ankietę, a nie wiedzą o takiej możliwości.

Aby złożyć ankietę, można:

- pobrać ją ze strony szaflary.pl, pod artykułem na temat sieci gazowej, wypełnić i złożyć w sekretariacie Urzędu Gminy, bądź dostarczyć sołtysowi swojej miejscowości

- udać się do pokoju nr 12 w Urzędzie Gminy Szaflary i wypełnić ją na miejscu

- wypełnić ankietę podczas wizyty sołtysa bądź umówić się z nim na wizytę o określonej porze, następnie sołtys złoży ankietę w Urzędzie Gminy.

W przypadku przebywania poza granicami kraju, istnieje możliwość załatwienia sprawy przez pocztę elektroniczną. Wystarczy wysłać wiadomość z prośbą o przesłanie ankiety na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., następnie, po jej wypełnieniu, odesłać podpisany skan w wiadomości zwrotnej (przez całą dobę). Telefoniczne informacje uzyskać można pod numerem 18-26-123-14 (tylko w godzinach pracy urzędu).

Złożenie ankiety jest dobrowolne i nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, wypełnienie ankiety nie zobowiązuje do późniejszego podłączenia do sieci. Powstanie sieci gazowej zwiększa atrakcyjność działek oraz budynków nie tylko dla obcych inwestorów, ale również dla dzieci i wnuków, które niejednokrotnie stoją przed wyborem miejsca swojego dalszego zamieszkania. Ogrzewanie gazowe sprzyja również poprawie jakości powietrza, co wpływa korzystnie na zdrowie mieszkańców. Powstanie sieci gazowej niesie same korzyści, warto więc, nie zwlekając, złożyć ankietę!

Fot. Urząd Gminy Szaflary