P3420930POWIAT NOWOTARSKI – NOWY TARG. Lekką próbę przeszły patriotyczne uczucia nowotarżan w konfrontacji z deszczem i zimnem, ale cóż to wobec ofiarności pokoleń, które tworzyły zręby nowoczesnej polskiej państwowości, a potem przyszło im walczyć jej obronie…

Deszcz przekreślił plany sprawowania rocznicowej Mszy św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny. Poczty sztandarowe wypełniły więc środek kościelnej nawy, ale uczestników majowych uroczystości, organizowanych wspólnie przez powiat i miasto,  trudno nazwać tłumem. Niektóre szkoły i instytucje zadbały o to, by zabezpieczyć sztandary foliowymi pokrowcami.

Do wygłoszenia homilii w święto Maryi Królowej Polski i w 228. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja został zaproszony ks. prof. Stanisław Gulak – rektor Podhalańskiej Wyższej.  

Sprawy Boże i ludzkie, Kościoła i państwa polskiego! Bez wątpienia jedno i drugie nie należy tylko do historii Rzeczypospolitej, naszej wspaniałej przeszłości – konkludował ks. rektor. - Jedno i drugie jest nam na nowo zadane w XXI stuleciu. Obyśmy wszyscy podjęli i udźwignęli tamto wielkie dziedzictwo narodowe i religijne. Wzywał nas do tego wielokrotnie w czasie wizyt apostolskich do Polski Jan Paweł Wielki. (…) Maryję, która pod krzyżem Chrystusa „wzięła za swoje dzieci wszystkich ludzi”, prośmy gorąco w dniu naszego narodowego święta o wstawiennictwo za ziemską Ojczyznę, aby w czasie demokratycznych przemian, jakie się w niej - nie bez trudów i bolesnych zdarzeń - od trzydziestu lat dokonują, nie zagubiono należytej i koniecznej troski o każdego człowieka, zwłaszcza chorego, biednego, opuszczonego, bezrobotnego, potrzebującego różnorakiej pomocy materialnej i duchowej. By w narodzie polskim nie było bezproduktywnego politykierstwa, zdrady, złodziejstwa, korupcji i mafijnych powiązań. By przez wszystkich zachowywane były Boże i kościelne przykazania. Do tego nas dziś wzywa Maryja, Matka Jezusa i Królowa Polski.

P3420753

Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Marcina Musiaka nie uczestniczyła w przemarszu z kościoła przed ratusz, chroniąc się pod materią namiotów. Ale witała patriotyczną nutą nadchodzące poczty i delegacje. Uroczystość uświetniał także Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Agnieszki Szczerby.

Okolicznościową mowę głosił, jak zwykle, starosta Krzysztof Faber, wskazując na uniwersalny i ponadczasowy charakter zapisów Ustawy Rządowej z 1871 roku.

- Historia uczy nas wszystkich rzetelności w ocenie własnego rodowodu – mówił on. – Bez odniesienia się do pamięci skąd jesteśmy, dokąd idziemy i gdzie jest nasze miejsce na ziemi, nie będziemy mieli tej świadomości. Każda nasza „mała ojczyzna” powinna nam przypominać o naszym miejscu i obowiązku pozostawienia po sobie znaku naszej twórczej obecności. Historia nasza jest jedna i taką w nas i naszej potomności powinna pozostać. Jest to historia kraju, ludzi ją tworzących, nas wszystkich. Szanujmy nasz rodowód i nie zapominajmy, dzięki czemu jesteśmy narodem. (…) W imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji, w imię szacunku dla patriotycznych czynów przodków i współcześnie nam żyjących bohaterów, niezależnie od dzielących nas różnic, pracujmy dla dobra naszej Ojczyzny. Pracujmy tak, jak zapisano w Konstytucji Trzeciego Maja, by „na błogosławieństwo, na wdzięczności współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Szukajmy wspólnie drogi zrozumienia, przezwyciężenia uprzedzeń, pokoju i wolności.

P3420834

O realizacji zamierzeń twórców Konstytucji przez rządzących Polską dzisiaj mówiła posłanka Anna Paluch, życząc równocześnie, by nasz kraj był „oazą wolności, także wolności osobistego rozwoju”. Prezentem od niej na majowe święto było 100 śpiewników z patriotycznym repertuarem, a mając słowa pieśni pod ręką, przyjemnie ponucić sobie i w domu.

Poseł Edward Siarka, w liście skierowanym do uczestników obchodów, przypominał natomiast o obowiązkach obywateli wobec niepodległego państwa.

Pod tablicą na froncie ratusza, gdzie wartę zaciągnęli harcerze, wieńce i wiązanki składały władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, Nadleśnictwa, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Izby Gospodarczej.  

P3420850

Wszystko przebiegło szybko i sprawnie, starosta Faber stał się jednak adresatem interwencji wynikłej z tego, że na rynku przed ratuszem żadna unijna flaga nie uczciła 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wspólne śpiewanie z Chórem „Gorce” i z Miejską Orkiestrą pewnie trwałoby jeszcze długo po złożeniu kwiatów, gdyby aura była łaskawsza. Ale kto chciał jeszcze poświętować – skorzystał z zaproszenia do ratusza, gdzie została otwarta wystawa „Koń polski” i gdzie odbyła się projekcja filmu Bogusława Wołoszańskiego „Bitwa pod Mokrą – Siła Polskiej Kawalerii”. Ciekawą i wartościową wystawę będzie można oglądać do lipca.   

Powiatowo-miejskie obchody

Fot. Anna Szopińska