targibud19NOWY TARG. W sobotę XXIV Podhalańskie Targi Budownictwa w Miejskiej Hali Lodowej dopiero się rozkręcały, w niedzielę natomiast frekwencja mogła już cieszyć organizatorów. Targowa impreza, od początku organizowana przez wadowicką Agencję PROMOCJA, cieszy się na Podhalu dużym zainteresowaniem – głównie ze względu na budowlany boom widoczny tu wyraźniej niż w innych rejonach Polski.

W otwarciu, na które przybyły miejskie władze, uczestniczyli też przedstawiciele Związku Podhalan i Nowotarskiej Izby Gospodarczej. Burmistrz Grzegorz Watycha życzył wszystkim uczestnikom „udanych kontaktów i dobrych kontraktów”.

W Hali Lodowej i na zewnątrz wystawców było ok. 80 i jest to liczba porównywalna z innymi latami. Wśród nich – ok. 20 firm producenckich. Większość - z branż budownictwa, instalacji i wyposażenia wnętrz. Hasło tegorocznej edycji, jak i w ubiegłym roku, brzmiało: „Walczymy o czyste powietrze na Podhalu”. Stąd szeroka gama ekologicznych urządzeń grzewczych na różnorodne paliwa, prezentowanych przez producentów i dystrybutorów - kotłów na paliwa stałe, na pellet, także gazowych. Oferta związana z fotowoltaiką mogła zaciekawić, tym bardziej, że pojawiła się na Targach również technologiczna nowość – giętka folia fotowoltaiczna.

Nie powinna targowa klientela narzekać na wybór materiałów budowlanych i ociepleniowych, stolarki okiennej i drzwiowej, schodów, balustrad, innych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz. Nie brakło, jak zwykle, filtrów do wody i przydomowych oczyszczalni ścieków.   

Ponieważ efekty walki o czyste powietrze ciągle w dużej mierze zależą od jakości i czystości węgla, pojawiła się na Targach Polska Grupa Górnicza S.A. ze swoją ofertą czarnego paliwa o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości szkodliwych substancji.

P3430471

Po raz pierwszy swoje stoisko na Targach zaaranżowali studenci architektury z Wyższej Podhalańskiej, ale obecna była także oferta biur projektowych. 

Damską część zwiedzających przyciągały stoiska z nowoczesnymi wyciskarkami do soków, odkurzaczami, sprzętem AGD, fotelami masującymi, wannami Spa, czyli wszystkim, co ułatwia domowe prace, a po ich wykonaniu pozwoli na zrelaksowanie się. Swoje zabawy i zajęcia relaksacyjne miały także dzieciaki w swojej kreatywnej przestrzeni, pod okiem instruktorki.

Ekodoradcy z Urzędu Miasta zajęci byli prawie przez cały czas trwania Targów – i to nie tylko rozdawaniem sadzonek świerka. Wiele osób pytało o szanse na dotacje do wymiany urządzeń grzewczych i instalowanie odnawialnych źródeł energii. Informacją o możliwości pozyskania kredytu służył targowej klienteli również doradca z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.  

P3430505

Na niedzielną frekwencję wpłynęła niewątpliwie tegoroczna super nagroda dla zwiedzających, do wylosowania przez posiadaczy biletów: telewizor LED 40’. Napływ zwiedzających dało się jednak zauważyć w godzinach zakończenia Mszy. Deszczowa i wietrzna aura po krótkich godzinach słońca też wyraźnie przysporzyła Targom zwiedzających.

Za rok – XXV jubileuszowa edycja i na pewno ze specjalnymi atrakcjami.

XXIV Podhalańskie Targi Budownictwa

Fot. Anna Szopińska