rdzawkatrag191RDZAWKA. Na „zakopiance” w rejonie Sołtysiej Doliny (Rdzawka) doszło dziś ok. godz. 11.00  do tragicznej w skutkach kolizji czerech pojazdów: autobusu, busa i dwóch samochodów osobowych. Kierowca jednego z nich poniósł śmierć na miejscu. Spośród 32 osób mniej lub bardziej poszkodowanych w tragicznym wypadku większość to pasażerowie autobusu.

Jak wstępnie ustaliła policja, kierowca opla jadący w   kierunku Krakowa wyprzedzał ciąg pojazdów. Z naprzeciwka jechała mazda, której kierowca - aby uniknąć zderzenia czołowego - zjechał na środek jezdni. Tam jednak doszło do zderzenia bocznego z oplem. Następnie opel zderzył się czołowo z jadącym za mazdą fiatem ducato. Fiat zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w  jadący z naprzeciwka autobus relacji Zakopane – Kraków. Skutkiem tego zderzenia kierowca fiata zginął na miejscu.

rdzawkatrag192

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe na miejsce zdarzenia zadysponowało 5 zespołów ratownictwa medycznego, śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz helikopter wojskowy Mi8. Strażacy rozłożyli namioty, gdzie mogły się schronić poszkodowane osoby.

rdzawkatrag193

Z 32 uczestników wypadku, którzy odnieśli mniej groźne obrażenia, 10 trafiło do szpitali w różnych miejscowościach. Do szpitala w Limanowej zostały przewiezione 3 osoby, do Nowego Targu – 2. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego 1 osobę zabrał do Myślenic, a helikopter wojskowy – 4 osoby do Krakowa. Maszyna wylądowała na Błoniach, skąd poszkodowani zostali przewiezieni do Szpitala im. G. Narutowicza oraz św. Rafała. Pozostałymi zajęły się na miejscu załogi karetek pogotowia.

Policjanci pod nadzorem prokuratora rejonowego  prowadzili oględziny miejsca zdarzenia i kierowali ruchem. Dla samochodów osobowych wyznaczono objazd przez Sieniawę, natomiast dla samochodów ciężarowych - przez Jabłonkę.

rdzawkatrag194

Fatalna kolizja zaangażowała znaczne siły różnych służb:

- 12 policjantów

- 7 jednostek i 24 strażaków PSP

- 2 jednostki i 12 druhów OSP.

Dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśnić prowadzone postępowanie.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podziękował służbom za sprawnie przeprowadzone działania, apelując  jednocześnie o ostrożność i rozwagę na drogach.

Fot. KPP Nowy Targ