P3440801POWIAT NOWOTARSKI. Powiatowe obchody Dnia Strażaka na dobre zadomowiły się w rynku. Ranga serca miasta i tło ratusza dodają prestiżu uroczystościom organizowanym w okolicach dnia św. Floriana – patrona strażackiej braci. Poza tym na rynkowej płycie umundurowane szyki i czerwone wozy prezentują się jeszcze okazalej. Nawet deszczowe chmury miały respekt dla dorocznego święta fajermanów i ratowników.   

Tradycją powiatowych obchodów św. Floriana jest obecność przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej. Tego roku był to bryg. Maciej Knapik – naczelnik wydziału kadr. Parlamentarzystów reprezentowali posłanka Anna Paluch, senator Jan Hamerski i poseł Edward Siarka – jednocześnie w randze prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Małopolsce. Od niego właśnie zgromadzeni na rynku usłyszeli, że dzięki umowie podpisanej niedawno w Nowym Sączu, 6-milionowa suma zasili małopolskie jednostki OSP.

Zawodowym strażakom i ochotnikom towarzyszyli w świętowaniu burmistrzowie Nowego Targu i Rabki oraz powiatowe władze. Niezawodnie przybyli reprezentanci współpracujących ze strażą pożarną służb i instytucji. Grała i prezentowała się elegancko trzypokoleniowa orkiestra OSP z Rabki-Zdroju. Nie brakło i kapelanów w granatowych mundurach. Odczytany został okolicznościowy list Prezydenta do strażaków.

P3380051

Do swoich podwładnych przemawiał komendant powiatowy PSP, bryg. Mariusz Łaciak, dziękując za ofiarność i poszerzanie wiedzy, podkreślając też specyfikę służby wielospecjalistycznej, starającej się sprostać wszystkim zagrożeniom, nie tylko żywiołom ognia i wody oraz katastrofom drogowym; działającej w systemie bo  zintegrowanym z wieloma innymi służbami, także sanitarnymi. Wczorajszy wypadek na „zakopiance” potwierdził zresztą sprawność i szybkość strażackich jednostek. Nowotarska JRG przygotowana jest również na konieczność ratownictwa wysokościowego, chemicznego, ma grupę ratownictwa wodno-nurkowego. Podziękowania należały się i samorządom, które nieraz partycypowały w zakupie pojazdów, potrzebnego sprzętu, narzędzi hydraulicznych, a obiecują też dalsze wsparcie - zwłaszcza rozbudowy systemu łączności radiowej na terenie powiatu, co wyeliminuje problemy z alarmowaniem niektórych jednostek PSP OSP.

P3380032

Z dofinansowaniem Rabki-Zdroju i gminy Czarny Dunajec zakupiony był ostatnio quad, który teraz służy rabczańskiej JRG i też prezentował się na rynku. Ciągnik – nabyty przez Komendę Główną - jest z kolei niezbędny w akcjach powodziowych. Strażaccy kapelani - ks. bryg. Władysław Kulig i ludźmierski kustosz ks. Jerzy Filek, mieli okazję poświęcić średni wóz ratowniczo-gaśniczy z całym wyposażeniem i elektroniką, przeznaczony do ratownictwa w trudnym terenie, który teraz będzie miała na wyposażeniu nowotarska JRG. 

Część oficjalną zakończyła szykowna defilada prowadzona przez komapnię reprezentacyjną nowotarskiej PSP.   

Św. Florian, jak co roku, sypnął odznaczeniami i awansami.

P3380067

Srebrnymi Medalami Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali kpt. Mateusz Zając i asp. Bogumił Palarczyk, a Brązowym Medalem - st. asp. Szczepan Barnaś.

Do stopnia młodszego brygadiera awansował st. kpt. Piotr Hodorowicz, do stopnia starszego kapitana - kpt. Grzegorz Drobny i kpt. Krzysztof Batkiewicz.

stopień aspiranta sztabowego otrzymał

  1. asp. Tomasz Zachwieja

 stopnie starszego aspiranta otrzymali

asp. Szczepan Barnaś

asp. Wojciech Obajtek

stopnie aspiranta otrzymali

mł. asp. Wojciech Barnaś

mł. asp. Dariusz Chmura

mł. asp. Marek Stramek

mł. asp. Szymon Tatar

mł. asp. Michał Wiktorski

mł. asp. Tomasz Żmuda

stopnie starszego ogniomistrza otrzymali

ogn. Adam Fiedor

ogn. Krzysztof Gacek

ogn. Paweł Kantor

ogn. Wojciech Macuga

ogn. Krzysztof Stopka

ogn. Grzegorz Wielkiewicz

ogn. Tomasz Worwa

stopnie ogniomistrza otrzymali

mł. ogn. Sylwester Bryja

mł. ogn. Mariusz Drobny

mł. ogn. Krzysztof Kacwin

mł. ogn. Paweł Macuga

mł. ogn. Bogdan Noworolnik

Powiatowy św. Florian

Fot. Anna Szopińska