P3400560NOWY TARG. 800 metrów chodnika z kostki brukowej połączyło most na Białym Dunajcu w ciągu Alei Tysiąclecia z rondem im. Świętego Jana Pawła II. Tym samym zakończyła się rozpoczęta w maju inwestycja krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Chodnik powstał w ramach finansowanego z budżetu państwa Programu Poprawy Bezpieczeństwa na drogach krajowych 49 i 47 w Nowym Targu.

Pierwszą ubiegłoroczną inwestycją objętą tym programem była budowa 200 metrów chodnika na Niwie, co również służyło bezpieczeństwu poruszających się wzdłuż ruchliwej szosy pieszych. Budowa obu odcinków chodnika kosztowała w sumie ponad 1 milion 383 tysiące zł.

Wzdłuż 800 metrowego traktu pieszego przy Alei, od mostu do ronda, trzeba było jednak zerwać kilkanaście centymetrów asfaltu, by położyć odpowiednie dwie warstwy nowej nawierzchni. Liczony osobno koszt tej renowacji sięga miliona zł.

P3400584

Sam chodnik o szerokości będzie znacznym udogodnieniem dla pieszych poruszających się od strony miasta w kierunku lotniska, „Biedronki” i firm handlowych czy Allmedici.

Po tych dwóch chodnikowych zadaniach krakowski Oddział Generalnej Dyrekcji kolejną inwestycję na terenie Nowego Targu planuje dopiero w przyszłym roku. Będzie to długo oczekiwana przebudowa skrzyżowania Alei Tysiąclecia z ul. Szaflarską. Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, powstanie tam również niezbędny dla poprawy bezpieczeństwa lewoskręt.

800 metrów chodnika

Przed rozpoczęciem budowy

Fot. Anna Szopińska