P3510862NOWY TARG. Nie bez powodu kulminację obchodów 100-lecia istnienia Związku Podhalan gościła stolica Podhala. Do życia został on bowiem powołany podczas IV Zjazdu w Nowym Targu 3-4. sierpnia 1919 r. Uroczysta Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa była koncelebrą pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który głosił też okolicznościową homilię.

12 policyjnych bramek, oddział antyterrorystyczny z siłami ulokowanymi nawet na balkonie kościelnej wieży – to przedsmak działań Biura ochrony Rządu i policji, które towarzyszyły przybyciu do górali prezydenta Andrzeja Dudy.

Dla długiego szpaleru pocztów sztandarowych brakło miejsca w głównej nawie i część delegacji ze sztandarami stała w bocznych.

Mszy św. w największej nowotarskiej świątyni charakteru nadawały góralskie czytania oraz regionalna oprawa śpiewacza wraz z góralską muzyką. 

W koncelebrze uczestniczyli księża z całego dekanatu, w tym spore grono kapelanów Związku Podhalan. Ich przedstawiciel, ks. Jan Gacek, witał arcybiskupa, zapraszając do sprawowania Mszy dziękczynnej za 100 lat istnienia organizacji szczególnie zasłużonej dla regionu i polskości.  

P3510827

- Trzeba być bogatym przed Bogiem i dla Niego gromadzić skarby, troszcząc się o najważniejsze wartości: rodzinę i ojczyznę – przypominał arcybiskup w swojej homilii, nawiązując do czytania z Księgi Koheleta. – Taki człowiek, bogaty przed Bogiem może odważnie patrzeć w przyszłość, niezależnie od przemijania, cierpień i trudności jakie przyjdzie mu pokonywać. To fundament, na którym musi wznosić się gmach naszego życia, by ostał się w chwili zawieruchy i powodzi. Jest on budowany na Chrystusie, który jest Skałą, a Jego szczególnym wyrazem jest krzyż.

Taki wstęp służył przypomnieniu pionierskiej działalności pierwszego zakopiańskiego proboszcza – ks. Józefa Stolarczyka.  Wzniesienie na Giewoncie krzyża, który miał być pamiątką 1900 rocznicy narodzin Jezusa, to inicjatywa następcy ks. Stolarczyka – ks. Kazimierza Kaszelewskiego.

- Wszyscy którzy na niego spoglądają wiedzą, gdzie kierować swe myśli i jak przemieniać świat na Boży obraz – mówił arcybiskup o giewontowym symbolu. - Na tym fundamencie powstał Związek Górali, którego działalność miała wpływ na kulturę, oświatę, ekonomię, realizował on także cele narodowo-niepodległościowe. Na mocy przemian dokonujących się w Europie w 1918 roku powstał skrawek wolnej Ojczyzny: Rzeczpospolita Zakopiańska, która następnie włączyła się w struktury nowego państwa. Jej prezydentem został Stefan Żeromski, a zastępcą Franciszek Pawlica. Podjęta rezolucja mówiła o wierności wobec Polski, posłuszeństwie, gotowości do poniesienia ofiary i stworzeniu Organizacji Narodowej w Zakopanem.

P3510930

Stuletnie trwanie Związku Podhalan – jak wywodził arcybiskup Jędraszewski – to właśnie efekt budowania na Chrystusie. Z tym łączyło się wezwanie do życia w prawdzie:

To wszystko, by spełnić słowa, które przekazał nam w „Tryptyku Rzymskim”, niedługo przed swoją śmiercią, św. Jan Paweł II. “(…) Zatoka lasu zstępuje/ w rytmie górskich potoków…/ Jeśli chcesz znaleźć źródło,/ musisz iść do góry, pod prąd./ Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj.”

Po Mszy św. – w paradnym pochodzie z muzyką – 58 delegacji ze sztandarami, tłum uczestników obchodów i goście – maszerowali na rynek, gdzie przed ratuszem zaplanowano oficjalną część obchodów.

O tym - wkrótce.

Uroczysta Msza św.

Fot. Anna Szopińska