P2490744GMINA SZAFLARY – NOWY TARG. Na terenie gminy Szaflary ma szansę powstać najgłębszy odwiert geotermalny w Europie. Co więcej – o bardzo wysokich parametrach energetycznych. Ciepła wystarczy i dla miasta, i dla gminy, i dla rozwijającej się branży turystycznej.

Taki obraz dały zakończone właśnie badania geofizyczne i sejsmiczne. Dużo powiedziały one także o podziemnej strukturze i lokalizacji złóż gorącej wody. Przesądziły również o jeszcze ważniejszej rzeczy:

 - Będziemy wykonywać odwiert na 7, a nawet przeszło 7 kilometrów - zapowiada Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary. - Czekamy teraz na decyzję ministra o zatwierdzeniu przegłębienia z 5.300 metrów, na które opiewała pierwotna umowa, do ponad 7.000. Zmienia się także nieco lokalizacja odwiertu. Niebawem, po zatwierdzeniu lokalizacji i zatwierdzeniu przegłębienia, będziemy ogłaszać przetarg na wiercenie. Tak że wkrótce wykonamy na pewno najgłębszy w Polsce i w Europie odwiert geotermalny.

P3370343

Co więcej – po takich głębokościach można się spodziewać rewelacyjnych wręcz efektów energetycznych.

- Jeśli chodzi o spodziewane temperatury – lepsze parametry z tych wyników wychodzą niż wskazywały pierwotne oczekiwania - mówi wójt. - Mam nadzieję, że będziemy w stanie ogrzać i Nowy Targ, i gminę Szaflary, i wystarczy go też, żeby cały region mógł się rozwijać turystycznie.

Jeśli natomiast chodzi o harmonogram, działań, to po zatwierdzeniu nowej lokalizacji i nowej głębokości otworu, kilka miesięcy zajmie przygotowanie projektu wiercenia. Zaraz potem ruszy przetarg na wykonanie odwiertu i jest to już duże, skomplikowane przedsięwzięcie, możne powiedzieć – potężne techniczne wyzwanie. 

 - Odwiert siedmiokilometrowy jest trudny, dlatego wymaga właściwego przygotowania - nie ukrywa gospodarz gminy. - Niewiele firm na świecie jest w stanie taki odwiert zrobić. Dlatego przetarg będzie oczywiście unijny i oczekujemy, że zgłoszą się firmy, które zapewnią prawidłowe wykonanie. Zajmie ono kolejnych kilka miesięcy, potem - eksploatacja próbna, sprawdzenie i dopiero puszczenie wody w obieg. 

Przez ten czas i gmina Szaflary, i Nowy Targ, będą wykonywać magistrale ciepłownicze. Są one teraz na etapie projektowania. Nowotarska, która pobiegnie od Bańskiej przez Szaflary, wzdłuż „zakopianki”, boczną Szaflarską, Sikorskiego, i przez Szaflarską do MPEC-u, projektuje doświadczona w podobnych przedsięwzięciach firma Kelvin. Teraz pozyskuje ona zgody na cele budowlane, także dokonuje uzgodnień z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz z Wodami Polskimi. Środki na projektowanie miasto uzyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a pieniędzy pozwalających zbudować magistralę spodziewa się z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, z puli przeznaczonej na rozwój geotermii.      

Nowy odwiert będzie rekorodowo głęboki

Fot. Anna Szopińska