IMG 6418

Nie mogą brać udziału w niedzielnych wyborach, więc organizują je sami. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji ,,Młodzi głosują”. Jest to symulacja wyborów, więc nie mogło zabraknąć lokalu wyborczego, czyli korytarza szkolnego. Była urna, wydzielone miejsca do oddania głosu, komisja, spis wyborców i karty do głosowania.

Emilia Błęka rozmawia uczestnikami projektu ,,Młodzi głosują" : Aleksandrą Podgórną, Oskarem Fryźlewiczem, Dagmarą Długą, Izabelą Porębą, Piotrem Łacek, Piotrem Wilczek, Joanną Kidoń, Izabelą Klimowską, Marią Myśliwiec i Aleksandrą Paluszek.

Co jest celem akcji ,,Młodzi głosują”?

- Promowanie wśród młodzieży obywatelskiego obowiązku, jakim jest przystąpienie do wyborów. Naszym celem jest uświadomienie,że każdy głos ma znaczenie i nie powinniśmy rezygnować z naszego przywileju. Chcieliśmy, żeby młodzi ludzie zrozumieli, że ich wiek nie sprawia, że są mniej istotni jako obywatele oraz jednocześnie zachęcić do głębszego przeanalizowania programów poszczególnych partii i ich priorytetów.

Jakie możliwości daje młodym ludziom ten program?

- Program zapoznaje naszych rówieśników z procedurami obowiązującymi podczas wyborów. Jest to o tyle istotne, iż człowiek zazwyczaj boi się tego, czego nie zna, a to z kolei może stać się genialną wymówką, aby nie brać udziału w prawdziwych wyborach. Za pomocą przeprowadzonej przez nas symulacji zaznajamiamy nasze koleżanki i kolegów z tematem, pokazując jak prosty jest to proces.

IMG 6425

Czego uczniowie uczestniczący w projekcie są w stanie się nauczyć?

- Uważam, że projekt zdecydowanie wpłynął na nasze relacje koleżeńskie , mianowicie tworząc projekt wymienialiśmy się opiniami i poznawaliśmy się wzajemnie. Projekt zaangażował każdego uczestnika, zmotywował do pracy, kształtując w ten sposób nasze umiejętności. Projekt zapewne poruszył naszą kreatywność, która w ostatnich dniach intensywnie się przejawiała. Sądzę, że każdy uczestnik zwiększył swoją świadomość o istocie brania udziału w wyborach, rozpowszechniając tę wiadomość w gronie swoich kolegów i koleżanek.

Kto wspierał was w przygotowaniach i samej realizacji? W jaki sposób?

- W przygotowaniach wspierała nas pani profesor Katarzyna Wyrobek, która była inicjatorką projektu. W każdej sytuacji służyła pomocą i radą dzięki czemu nasz projekt przebiegł bez żadnych problemów.

W jaki sposób podzieliliście się zadaniami?

- Nie mieliśmy większych problemów z podziałem obowiązków. Kierowaliśmy się naszymi predyspozycjami i umiejętnościami. Chcieliśmy żeby każdy czuł się dobrze wykonując swoje zadanie i to było naszym priorytetem.

Co was pozytywnie zaskoczyło?

- Myślę ,że najbardziej jesteśmy zaskoczeni aktywnością naszej szkoły w tym projekcie. Zostaliśmy bardzo miło odebrani przez inne osoby. Również nasz profil na instagramie zdobył wysokie zainteresowanie uczniów nie tylko naszego liceum.

IMG 6577

Co było dla was wyzwaniem?

- Każda osoba związana z projektem musiała sprostać różnym zadaniom ,aby jak najlepiej dotrzeć do ludzi i zachęcić ich do wyborów ,co myślę że poniekąd nam się udało. Myślę,że takiego rodzaju projekty są też idealnym przełamaniem swoich barier w głowie, gdyż takie inicjatywy w pewien sposób ‘’zmuszają nas’’ do wyjścia do ludzi i pokazanie się im z najlepszej strony.

Jak przygotowaliście miejsce do głosowania?

- Przygotowaliśmy urnę oraz listy z imionami i nazwiskami uczniów.

W jaki sposób uczniowie i uczennice mogli głosować?

- Uczniowie musieli mieć przy sobie dowód tożsamości. Przychodzili w wyznaczone miejsce gdzie odbywało się głosowanie. Każdy wrzucał swój głos do urny.

Co chcielibyście przekazać obywatelom przed nadchodzącymi wyborami?

- To, że kiedy idą głosować pamiętali o tym, że właśnie oni decydują o naszej przyszłości, o tym jak będą wyglądać te 4 lata.

IMG 6486

Tekst i fot. Emilia Błęka