wilgotnosc powietrza zdjecie

Mianem wilgotności powietrza określa się zawartość pary wodnej powietrzu. W pomieszczeniach zamkniętych wahać powinna się ona od 30 do 65%. Optymalna wilgotność powietrza gwarantująca dobre samopoczucie to przedział między 40 a 60%. Co ciekawe, jest ona korzystna nie tylko dla zdrowia, lecz również stanu podłóg, mebli, książek czy odzieży. Wilgotność powietrza nie może być natomiast niższa nić 30%. Określa to polska norma PN-78/B-03421.

Wilgotność powietrza a pora roku

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż wilgotność powietrza jest różna w poszczególnych miesiącach roku. W sezonie zimowym spada ona niekiedy nawet do 20%. Związane jest to z niskimi temperaturami na zewnątrz, grzejnikami działającymi na pełnej mocy oraz niedostatecznym wietrzeniem pomieszczeń. Zbyt suche powietrze w negatywny sposób wpływa na nasze zdrowie, powodując nieprzyjemne uczucie drapania w gardle oraz suchości w ustach i nosie. Za niska wilgotność powietrza przyczyniać może się również do powstawania szczelin w parkietach i meblach.

Z najwyższą wilgotnością powietrza mamy do czynienia natomiast w sezonie letnim, w szczególności w okresie obfitych opadów. Wówczas wynosić może ona nawet 90%. Tak wysoka wilgotność daje nieprzyjemne uczucie chłodu i prowadzić może do rozwoju chorób górnych dróg oddechowych oraz bólu głowy. Jej konsekwencją mogą być również pojawiające się na ścianach zawilgocenia prowadzące do rozwoju grzybów i pleśni. Duża wilgotność sprawia również, że świeżo umyte podłogi czy wyprane ubrania schną znacznie wolniej.

Garść praktycznych informacji na temat właściwej wilgotności powietrza przynosi tekst: https://aniaradzi.pl/porady/optymalna-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-sposoby-jej-zmiany/.

Jak wybrać najlepszy higrometr?

Jak w precyzyjny sposób sprawdzić, z jaką wilgotnością powietrza mamy do czynienia w naszym domu? Pomoże nam w tym urządzenie, jakim jest higrometr. Występuje on w kilku różnych wersjach. Do wyboru mamy higrometry:

• Włosowe — to najstarszy rodzaj urządzeń tego typu. Ich konstrukcja opiera się na właściwościach włosa ludzkiego, końskiego lub włókna bawełnianego czy syntetycznego. Na skutek wilgoci, zmienia on swoją długość. Połączony z włosem lub włóknem mechanizm porusza wskazówkę, która wskazuje poziom wilgotności powietrza.
• Kondensacyjny — takie higrometry opierają się o wyznaczenie temperatury punktu rosy. Mają one postać polerowanego naczynia szklanego lub metalowego, które jest schładzane od wewnątrz. Wilgotność wyznacza się tu na bazie temperatury punktu rosy, ciśnienia atmosferycznego oraz z zastosowaniem specjalnej tabeli.
• Elektrolityczne — wyznaczanie poziomu wilgoci odbywa się tutaj w oparciu o zmianę przewodności czujników znajdujących się pod napięciem. To najdokładniejsze ze wszystkich dostępnych na rynku higrometrów.
• Psychometr — urządzenie to składa się z 2 termometrów — suchego oraz mokrego. Pierwszy z nich pokazuje temperaturę otoczenia. Drugi wyposażony jest w zbiornik na rtęć obłożony łatwo chłonącym wilgoć materiałem. Im wyższa jest wilgotność powietrza, tym niższą temperaturę wskazuje termometr. Wyliczeń dokonuje się tu w oparciu o różnicę wskazań między częścią suchą oraz mokrą.

Kupujemy nawilżacz powietrza

Aby mieć pewność, że w naszym domu przez cały rok panować będzie właściwa wilgotność powietrza, zaopatrzyć należy się w urządzenie, jakim jest nawilżacz powietrza. Do wyboru mamy 3 jego główne rodzaje. Są to:

• Nawilżacz parowy — składa się on z pojemnika, który wypełnia się wodą. Jest ona podgrzewana, a następnie wyrzucana w formie ciepłej, sterylnej mgiełki. Tego typu urządzenia nie tylko nawilżają, lecz również oczyszczają powietrze, co czyni z nich idealne rozwiązanie do pokojów dziecięcych.
• Nawilżacz ewaporacyjny — po uruchomieniu takiego urządzenia, pochłania ono powietrze z pomieszczenia, a następnie wypuszcza je na zewnątrz pod postacią chłodnej mgiełki.
• Nawilżacz ultradźwiękowy — jak sama nazwa wskazuje, taki nawilżacz powietrza wykorzystuje ultradźwięki do rozbicia cząsteczek wody i wytworzenia mgiełki. Może być ona chłodna lub podgrzewana.

Czym kierować się wybierając nawilżacz powietrza? Kluczowym parametrem tego urządzenia jest jego wydajność. Najczęściej odnosi się ona do powierzchni nawilżania, czyli obszaru, jaki zostanie nawilżony. Parametr ten przeważnie prezentowany jest w metrach kwadratowych. W zależności od modelu, może być to od 10 do nawet 300 m2. W odniesieniu do nawilżaczy parowych spotkać można się również z parametrem, jakim jest wydajność parowania. Wskazuje na, jak duża ilość pary została wytworzona w danym czasie. Inne istotne parametry nawilżaczy powietrza to moc (ilość energii pobieranej w czasie pracy), filtry (do najpopularniejszych zalicza się HEPA, węglowy oraz ceramiczny) czy pojemność zbiornika na wodę.

Chcąc dowiedzieć się nieco więcej na temat nawilżaczy powietrza, warto zajrzeć tutaj: https://aniaradzi.pl/porady/nawilzacz-powietrza-na-kaloryfer-rodzaje-ceny-opinie-na-co-zwrocic-uwage/.