podlogi epoksydowe zdjecie

Z podłogami epoksydowymi jeszcze do niedawna spotkać można było się wyłącznie w garażach, halach przemysłowych czy pomieszczeniach gospodarczych. Obecnie podłogi z żywicy epoksydowej to coraz popularniejszy element wyposażenia mieszkań. Trudno się temu dziwić — żywica epoksydowa znajduje zastosowanie w wielu różnych pomieszczeniach i pozwala na uzyskanie efektownej podłogi 3D. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wylewki z żywicy?

Żywica epoksydowa — co to takiego?

Mianem żywicy epoksydowej określa się syntetyczny materiał polimerowy, który składa się z płynnej żywicy oraz utwardzacza. Po zmieszaniu ich ze sobą powstaje substancja stała. Do zalet wylewki z żywicy zaliczyć można między innymi dużą siłę wiązania oraz wytrzymałość mechaniczną, niską porowatość, energooszczędność oraz odporność cieplną i chemiczną.

Jak już zostało wspomniane, żywice epoksydowe są dwuskładnikowe. Co za tym idzie — proces wiązania żywicy zachodzi tutaj na skutek połączenia ze sobą bazy oraz utwardzacza. Specyficzna budowa cząsteczkowa żywicy epoksydowej sprawia, że wykonane z niej posadzki są sztywne oraz mocno związane z podłożem. Podłogi z żywicy epoksydowej charakteryzują się również antypoślizgową powierzchnią. Czyni to z nich idealne rozwiązanie do biurowców, galerii handlowych, placówek medycznych, obiektów sportowych, dworców kolejowych czy muzeów, po których każdego dnia przemieszczają się setki osób. Podłogi epoksydowe są odporne na intensywny ruch tak pieszy, jak i kołowy, w tym wózków transportowych i samochodów ciężarowych.

Rodzaje podłóg z żywicy epoksydowej

Na rynku spotkać można się z następującymi rodzajami podłóg epoksydowych:

• Żywiczne posadzki cienkowarstwowe — to dobre rozwiązanie do domów jednorodzinnych, z wyłączeniem pomieszczeń, jak przedpokój czy kuchnia. Taka posadzka ma około 0,5 milimetra grubości i przybiera formę betonowej wylewki pokrytej dwuskładnikowymi farbami epoksydowymi. Niekiedy zawiera ona również żywicę gruntującą. Koszt wykonania tego typu podłogi z żywicy epoksydowej to około 15 — 30 zł/m2.
• Wylewane posadzki grubowarstwowe — takie podłogi epoksydowe znajdują zastosowanie tak w pokoju dziennym, jak i kuchni czy łazience. Ich grubość waha się od 2 do 4 milimetrów. Posadzki tego typu powstają przez nałożenie kilku warstw lakieru podkładowego oraz nawierzchniowego i mają formę gładkiej tafli barwnego szkła. Za 1 m2 takiej podłogi epoksydowej zapłacimy około 40 — 100 złotych.
• Grubowarstwowe posadzki kwarcowe — to świetna propozycja do pomieszczeń narażonych na duży ruch, takich jak chociażby przedpokój. Takie podłogi 3D powstają po uprzednim zatopieniu bezbarwnej lub kolorowej żywicy oraz barwnego lub naturalnego piasku. Bardzo duży wybór dostępnych kruszyw pozwala na dopasowanie posadzki do indywidualnych potrzeb. Koszt 1m2 tego typu podłogi to około 40 — 100 zł.

Jak przygotować podłoże pod wylewkę z żywicy?

Jako że grubość podłogi epoksydowej nie może przekraczać 0,5 milimetra, jej podłoże musi być poziome i idealnie gładkie. Przed przejściem do wykonywania posadzki, niezbędne będzie dokonanie oceny jakości podkładu podłogowego, z uwzględnieniem jego twardości oraz wytrzymałości mechanicznej. Gdy okaże się, że podłoże nie jest równe, niezbędne będzie położenie warstwy wyrównującej wykonanej z cementowej zaprawy samopoziomującej.

Kolejny etap to zeszlifowanie lub ześrutowanie mleczka betonowego oraz usunięcie kurzu z betonu dojrzewającego przez minimum 4 tygodnie i posiadającego wilgotność nie przekraczającą 3%. Stary beton wymagać będzie natomiast umycia oraz odtłuszczenia. Plam z jego powierzchni pozbyć należy się płomieniowo lub przy pomocy dedykowanych detergentów. Poprzednie powłoki czy nierówności należy zeszlifować, a pęknięcia oraz rysy — wypełnić.

Podłoga epoksydowa krok po kroku

Następny etap stanowi połączenie ze sobą bazy oraz utwardzacza w odpowiednich proporcjach. Składniki należy dokładnie mieszać ze sobą przez okres od 2 do 5 minut, wykorzystując do tego celu niskoobrotową wiertarkę z mieszadłem. Optymalna temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniu podczas wykonywania prac to od 10 do 15 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie może tu natomiast przekraczać 90%. Podłogi 3D kłaść należy w temperaturze 20 — 23 stopnie Celsjusza.

Po wymieszaniu ze sobą składników, należy je zaaplikować w przeciągu około 15 — 30 minut. W zależności od planowanego efektu końcowego oraz stanu podłoża, nakładamy 2 — 3 warstwy gruntujące, a następnie tyle samo nawierzchniowych. Pierwsza z nich powinna mieć grubość około 0,5 milimetra, kolejne mogą być odrobinę grubsze. Optymalna przerwa między aplikacją kolejnych warstw lakieru wynosić powinna minimum 16 godzin. Suchość pyłową uzyskać można nawet po 40 minutach (uzależnione jest to od zastosowanego preparatu), a stabilizację utwardzenia — po upływie około 24 godzin.

Więcej praktycznych informacji na temat żywicy epoksydowej znaleźć można na stronie: https://kb.pl/porady/zywica-epoksydowa-_t/.