IMG 20191011 173458146

Chociaż z początkiem roku media poruszają ten temat często, okazuje się, że nie wszystkich opłata obowiązuje. Stawki wahają się pomiędzy 40 – 125 złotych, zależnie od miejscowości. Poniżej prezentujemy podstawowe zasady i różnice w opłatach.

Przypomnijmy, że podatek obowiązuje właścicieli psów i płatny jest, zależnie od gminy, do 31 marca lub 30 kwietnia każdego roku. Jeśli szczeniak urodzi się po tym czasie opłatę trzeba uiścić do ukończenia przez psa drugiego miesiąca życia. Zwolnieni z opłaty są niepełnosprawni posiadający psa asystującego, a także osoby starsze, po 65 roku życia, jeśli posiadają jednego psa. Nie zapłacimy, jeśli jesteśmy domem tymczasowym dla psa przygotowywanego do adopcji. W gospodarstwach rolnych bez opłat mogą mieszkać dwa psy.

Pojawiają się pytania: dlaczego trzeba płacić za psy przygarnięte ze schroniska, skoro dzięki adopcji koszty utrzymania czworonoga pokrywa właściciel, a nie gmina? W niektórych miejscowościach podatek za schroniskowe psy nie obowiązuje, a część zysku z podatku przekazywana jest na finansowanie schronisk. Czasem zwolnienie z opłaty wynosi tylko rok. Skąd te różnice? Za uchwalenie podatku i zwolnienia z opłat, poza podstawowymi wymienionymi wyżej, odpowiada Rada Gminy. To ona ustala czy podatek w ogóle będzie pobierany.

Skontaktowaliśmy się z urzędami w naszym regionie. W większości przypadków mieszkańcy nie muszą się martwić. Opłaty nie są pobierane w gminach: Nowy Targ, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Biały Dunajec oraz Poronin. Płacić trzeba w Zakopanem. Stawka za jednego psiaka to czterdzieści złotych, przy dwóch łącznie siedemdziesiąt. Dowiedzieliśmy się również, że w przypadku psa adoptowanego właściciel jest zwolniony z opłaty bezterminowo.

Tekst i foto: AZ