korona120POWIAT NOWOTARSKI. Wczoraj na szczeblu wojewódzkim, a dziś w starostwie nowotarskim odbyły się spotkania w sprawie zagrożenia koronawirusem i przygotowania służb oraz placówek na wystąpienie przypadków zachorowań. 

W spotkaniu u wojewody uczestniczył dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, Marek Wierzba wraz z lekarzami. Mówi on:

- Pacjentów z podobnymi objawami zgłasza się do nas sporo. W każdym takim przypadku przeprowadzany jest wywiad medyczny, który pomaga ustalić, czy dana osoba mogła mieć kontakt z kimś zarażonym lub przebywała w rejonie, gdzie takie zachorowania występują. Na razie nie mamy u nas żadnego przypadku podejrzenia koronawirusa.

Sztab antykryzysowy w powiecie obradował krótko, bo tylko godzinę. W jego posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Powiatowy Lekarz Weterynarii, lekarze szpitalni. Nikt nie sygnalizował braku środków ochrony, wiadomo zresztą, że są one w zasobach Agencji Rezerw Materiałowych.

Do Powiatowej Stacji Sanepid zgłaszają się osoby powracające Włoch, których na Podhalu jest niemało. Jeśli nie występują u nich objawy chorobowe – dwutygodniowa kwarantanna ogranicza się do zaleceń zachowania ostrożności i zasad higieny w kontaktach z otoczeniem oraz informowania o samopoczuciu. Pracownicy Stacji codziennie wykonują do tych osób telefony, pytając o stan zdrowia. Na razie nic niepokojącego wśród tej grupy nie stwierdzono.

Na stronie internetowej Powiatowej Stacji znajdują się wszelkie potrzebne informacje w przystępnej formie.

- A środki ostrożności trzeba po prostu zachowywać takie, jak w sezonie grypowym – radzi Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Według zaleceń, maseczki chirurgiczne odpowiedniego typu ma zakładać chory lub podejrzany o zakażenie, gdy czynności przy nim wykonują inne osoby.

Jeśli maseczki ochronne na twarz są stosowane przez zakażonych, to pomagają zapobiegać przenoszeniu się koronawirusa na zdrowe osoby z najbliższego otoczenia. Jednak noszenie maseczek przez osoby zdrowe, w celu zapobiegania infekcji, nie jest już tak efektywne – upewniają eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC.

Eksperci WHO podpowiadają jednocześnie, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

korowlutw20

W ślad za ogólnymi zaleceniami przypominamy, że każdy, kto wrócił z Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu a także do północnej części Włoch jeśli: zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinien:

bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

W przypadku Podhala najbliższy oddział zakaźny prowadzi szpital w Myślenicach, tak że rola miejscowych placówek i służb sprowadzi się do zorganizowania transportu w warunkach reżimu sanitarnego.  

Istotne doniesienia krajowe są takie, że premier Morawiecki uruchomił 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem.

Rząd zakupił kolejnych 30 tys. testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem. Zbliża się niedziela – w kościołach zostanie odczytany apel ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.