96693976 10157600243962569 3600800138861215744 o

Oprócz turystów w Tatry wróciły śmieci…

 Ruch turystyczny był znacznie większy niż tydzień wcześniej. Łącznie w Tatry weszło 17 993 osób (dane nie obejmują Doliny Chochołowskiej oraz wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch).

W piątek 8 maja w Tatry weszło 3063 osób, w sobotę 8215 osób, a w niedzielę 6715 osób. Tradycyjnie największym powodzeniem cieszył się szlak do Morskiego Oka (piątek – 1017 osób, sobota – 2963 osoby, niedziela – 2245 osób) i do Doliny Kościeliskiej (piątek – 558 osób, sobota – 1357 osób, niedziela – 1072 osoby), wszędzie jednak ruch turystyczny był spory – podaje TPN.

Przypomina też o możliwości zakupienia biletów online przez stronę tpn.pl czy aplikacje SkyCash i mPal. Warto pamiętać, że punkty gastronomiczne w większości są zamknięte, dlatego najlepiej zabrać swój prowiant. Część schronisk prowadzi sprzedaż okienkową, przed wyjściem w góry sprawdźcie aktualne ich zasady.

Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana, warto o tym pamiętać i unikać dotykania barierek, ławek, stołów, bez zabezpieczenia w postaci rękawiczek. Po powrocie należy dokładnie umyć ręce. Pracujemy nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury (punkty wejścia i toalety), tak żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo odwiedzającym TPN.

Według nich wiele osób nie przestrzega panujących w parku zasad.

W lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, warto je jednak zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. A tak właśnie było w ten weekend na najpopularniejszych szlakach. Jest też duży problem z zachowaniem społecznego dystansu. Apelujemy o rozwagę. W weekend nasze służby ograniczały się do pouczeń, ale zakopiańska Policja zapowiada, że będzie stanowczo interweniować w przypadkach niestosowania zaleceń. Wraca problem śmiecenia, niestety znajdujemy na szlakach nowy typ śmieci – maseczki jednorazowe. To dobrze, że ktoś zdecydował się maseczkę wziąć, należy ją jednak wynieść ze sobą.

Nie chce się wierzyć jak szybko ludzie przestają doceniać co otrzymują. Wydawałoby się, że czas pandemii nauczy nas pokory. Okazuje się jednak, że krótkowzroczność i egoizm towarzyszą ludziom niezmiennie. Czy wyższe bilety wstępu lub kary coś zmienią? Co nauczy nas, ludzi, szacunku?

Fot: TPN