5ec79d901e3cc p

Od godziny  11.00 trwa protest firm podwykonawców krajowej drogi, którzy nie zostali wypłaceni

Na jezdnię  w Naprawie, w miejscu gdzie krzyżuję się droga stara i nowa, wyjechały obwieszone transparentami budowlane samochody. Droga w tym miejscu jest całkowicie zablokowana. Policja rekomenduje objazd przez Maszanę Dolną.

Na transparentach widać napisy: „Robota wykonana, odebrana, niezapłacona!”, „Jak to się stało, że za budowę państwowej drogi podwykonawcom się nie wypłaciło?”.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, że wszystkie faktury potwierdzone przez wykonawcę są opłacane na bieżąco, a problem dotyczy tych, które z niewiadomych przyczyn potwierdzone nie zostały.

Wezwaliśmy wykonawcę do przedstawienia listy niezrealizowanych zobowiązań wobec podwykonawców. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Chcemy zrealizować wszystkie zaległe płatności bezpośrednio, czyli GDDKiA zapłaci bezpośrednio podwykonawcom. Potrzebujemy potwierdzenia, że konkretny podwykonawca wykonał konkretną pracę od IDS-BUD, który zatrudnił podwykonawców do określonych zadań" - wyjaśniła rzeczniczka.

Podwykonawcy twierdzą, że GDDKiA od lutego weryfikuje wiarygodność wykonanych przez nich robót. Pieniądze pozostają niewypłacone, a firmy popadają w problemy finansowe. W związku z panującą pandemią zleceń transportowych nie ma, budowlanych jest mniej. Boją się upadłości. Zadłużenia w stosunku do niektórych podwykonawców mają sięgać pół miliona złotych.

Źródło: PAP

Fot: Google Maps