116253693 1259718924374502 6688304312464027677 n

W tym tygodniu w górach panował duży ruch. Dobre warunki zachęciły do wędrówek po górach. Kolejne dni to okres wzmożonych burz - radzimy precyzyjnie sprawdzać prognozy pogody.

 W ostatnim czasie ratownicy GP GOPR rozpoczęli także szkolenia (wstrzymane przez COVID)- w czwartek 23.07 na terenie Beskidu Sądeckiego ćwiczono poruszanie ze sprzętem ratowniczym po linach poręczowych.

Od soboty 25.07 na Śnieżnicy (Beskid Wyspowy) ruszyła letnia stacja ratunkowa GP GOPR. Dyżury będą pełnione w weekendy.

W minionym tygodniu zanotowaliśmy następujące działania:

20.07, poniedziałek
• Na Długiej Polanie GOPR udziela pomocy turyście z urazem żuchwy.
• Po godz. 21 zgłoszenie o problemach orientacyjnych w rejonie Tobołowa - po zebraniu wywiadu, rowerzysta został naprowadzony na właściwą drogę.

21.07, wtorek
Po godz. 14 GOPR wraz z HZS udzielają pomocy w Przełomie Dunajca- wypadek rowerowy.
Po godz. 18 zgłoszenie o wypadku w rejonie góry Matejowej nad Suchym Działem (czarny szlak na Turbacz)- mężczyzna podejrzenie udaru. Na miejsce natychmiast ruszyły dwa zespoły GOPR. Do działań włącza się śmigłowiec Sokół z Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR. Po udzieleniu pomocy mężczyzna zostaje wciągnięty na pokład śmigłowca za pomocą wciągarki i dalej śmigłowcem przetransportowany do szpitala w Nowym Targu.
Ratownicy późną nocą wspierają działania poszukiwawcze w Czchowie.

23.07, czwartek
Po godz. 16 w Szczawnicy ratownicy udzielają pomocy 8-letniemu chłopcu, uraz kończyny dolnej.

24.07, piątek
Przed godz. 18 zgłoszenie o wypadku na szlaku czerwonym z Turbacza na przełęcz Knurowską - kobieta uraz kończyny dolnej w rejonie polany Fiodorówka. Na miejsce udaje się zespół ratowniczy i po udzieleniu pomocy ewakuuje poszkodowaną turystkę w bezpieczne miejsce.

25.07, sobota
Po godz. 13 zgłoszenie o wypadku na Śnieżnicy - na jednej z tras downhillowych rowerzysta nabawił się bolesnej kontuzji obojczyka. Po dotarciu i zabezpieczeniu ratownicy ewakuowali pechowca do Kasiny Wielkiej.
Po godz. 16 udzielenie pomocy w Szczawnicy, uraz ręki
Po godz. 18 zgłoszenie o wypadku pod Wysoką w Małych Pieninach - rowerzystka, uraz kolana. Po dotarciu na miejsce i udzieleniu pomocy GOPR zabiera rowerzystkę do Jaworek.
Po godz. 22 zgłoszenie o zaginięciu 4-osobowej rodziny, w masywie Przechyby, nie mają światła i nie potrafią odnaleźć właściwej drogi. W rejon działań ruszają patrole Grupy Podhalańskiej oraz Krynickiej GOPR. Po 2 godzinach akcji udaje się odnaleźć turystów nad Kotelniczym Potokiem. Turyści zostali zaopatrzeni termicznie i ewakuowani na Przechybę. Akcja zakończyła się ok. 1 w nocy.

26.07, niedziela
Po godz. 9 GOPR otrzymuje zgłoszenie o poparzeniu przez barszcz nad brzegiem Dunajca w rejonie Krościenka. Na miejsce udał się zespół ratowników i udzielił pomocy.
Ok godz. 10 na Turbaczu GOPR udziela pomocy medycznej turystce – zachorowanie, problemy kardiologiczne.
Przed godz. 11 w rejonie żółtego szlaku na Turbacz, mężczyzna doznał urazu kończyny dolnej. Po zaopatrzeniu został zabrany Land Roverem do Nowego Targu.
Niemal w tym samym czasie około południa GOPR udziela pomocy na Śnieżnicy w 2 zdarzeniach - osłabienie oraz zranienia i otarcia.
Po godz. 14 interwencja na Luboniu Wielkim- skręcona kostka.
Ok godz. 15 zgłoszenie ze Śnieżnicy, zaginięcie 52-letniego turysty. Do akcji ruszają 2 zespoły GOPR, po ok. 1 godz. Udaje się odnaleźć osobę.
Po godz. 15 zgłoszenie o wypadku na szlaku niebieskim z Lubania do Kluszkowiec, mężczyzna złamane podudzie. Do zdarzenia udały się 2 zespoły GOPR. Po udzieleniu pomocy - transport do doliny.
Niemal w tym samym czasie kolejne zgłoszenie z Lubania- na szlaku turystka rozcięła rękę, udzielono pomocy i opatrzono ranę.
Ok godz. 19 zgłoszenie o wypadku na Językach nad Szczawnicą- kobieta, podejrzenie złamania nogi. Na miejsce rusza zespół dyżurny ze Szczawnicy i zaopatruje uraz.

Numer ratunkowy w górach 985.
Aplikacja Ratunek

O bezpieczeństwo w górach dbamy wspólnie z Pomoc to Moc - społeczna odpowiedzialność PZUPlusBMW PolskaPKN ORLEN oraz Tatra.

Grupa Podhalańska GOPR