IMG 4864 KopiowanieJABŁONKA. Orawa jest pełna ludzi uzdolnionych muzycznie. Taka opinia panowała już w świecie artystów od dawna. To w końcu stąd pochodzi wielu znakomitych muzyków. Teraz młode talenty moją w końcu miejsce, gdzie mogą naukę pobierać bezpłatnie, jest nim Orawska Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia. To trzecia szkoła muzyczna obok tej w Nowym Targu i Rabce-Zdroju, nie licząc prywatnych, na terenie Powiatu Nowotarskiego. 
Nowa placówka właśnie zainaugurowała rok szkolny. Dziś pierwsze przygotowania do zajęć, które ruszą 1 października. Będzie do niej uczęszczać 100 najzdolniejszych uczniów z blisko 220, którzy zgłosili się na przesłuchania. Dyrektorem został Marek Ciesielski. Warto jednak dodać, że także przed pozostałymi młodymi artystami, nie zamknięto drogi. Ci, którym się nie udało dostać do szkoły muzycznej, będą naukę pobierali w ognisku muzycznym. Z kolei, gdy ktoś zrezygnuje lub odpadIMG 4814 KopiowanieIMG 4817 KopiowanieIMG 4819 KopiowanieIMG 4825 Kopiowanienie ze szkoły, to oni będą mogli wejść naIMG 4830 KopiowanieIMG 4835 KopiowanieIMG 4850 Kopiowanie to wolne miejsce. Kadra w nowej placówIMG 4871 KopiowanieIMG 4881 Kopiowaniece jest z najwyższej półki. W szkole będą uczyć nauczyciele muzyki z Nowego Targu, Krakowa, a nawet ze Słowacji. Naukę uczniowie będą mogli kontynuować w szkole II stopnia w Nowym Targu. Potem jeśli się uda, może i tu w stolicy polskiej Orawy, powstanie Szkoła Muzyczna II stopnia.  
 
Orawska Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia powstała tylko dzięki wielkiemu zaangażowaniu wójta Antoniego Karlaka i całej Rady. Sam pomysł narodził się bowiem już blisko 4 lata temu. To wówczas osoby związane z środowiskiem artystycznym, odwiedzające Orawę zwracały uwagę na ogrom talentów drzemiących w Orawianach zarówno tych starszych, jak i młodszych śpiewających w zespołach. Szukano jednak najpierw pomysłu na sfinansowanie szkoły i miejsca, gdzie mogłaby zostać utworzona placówka. Szkoła stała się bardziej realna, gdy oddano do użytku Dom Kultury Górnej Orawy. Jest w nim na tyle miejsca, że bez problemu pomieści się tu szkoła muzyczna wraz z poszczególnymi pracowniami.
 
 Przez około rok szkoła będzie finansowana przez samorząd gminy. Po tym czasie będzie mieć już dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto jednak podkreślić, że prowadzenie szkoły nie jest tanie. Muszą w niej bowiem pracować wykwalifikowani nauczyciele muzyki, specjaliści od konkretnych instrumentów. Znaczy to tyle, że ktoś kto uczy fortepianu musi mieć dyplom zrobiony właśnie z tego instrumentu. Łagodniejsze kryteria w stosunku do nauczycieli będą w ognisku muzycznym na warsztatach.   
 
Oficjalna inauguracja roku szkolnego odbyła się w sobotę. Uroczystość rozpoczęła mszą święta w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce. Część oficjalna była w sali widowiskowej Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce. To tu wójtowi Antoniemu Karlakowi za trud włożony w powstanie szkoły podziękowali świeżo upieczeni uczniowie, wręczając kwiaty. Z kolei on młodym artystom życzył dobrej nauki i rozwijania talentów. Na scenie zaprezentowali się także nauczyciele i dyrekcja szkoły. Sam dyrektor Marek Ciesielski dał koncert na pianinie, grając wraz z pozostałymi nauczycielami.