chyzneCHYŻNE. Obywatel Izraela, zamieszkały w Krakowie, przekroczył wbrew przepisom granicę państwową pomiędzy Polską i Słowacją. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy karpackiego oddziału straży granicznej z placówki w Zakopanem.

- Cudzoziemiec nie posiadał przy sobie dokumentów uprawniających do przekraczania granicy RP. W związku z powyższym został ukarany mandatem karnym – wyjaśnia mjr straży granicznej Krzysztof Kowalczyk, zastępca naczelnika wydziału prezydialnego i rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Do zdarzenia doszło w niedzielę podczas dyżuru funkcjonariuszy chroniących ważne szlaki komunikacyjne na drodze chyżniańskiej. To wówczas pogranicznicy zatrzymali obywatela Izraela, który przekroczył granicę wbrew przepisom.
Na czas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 przywrócono tymczasowe kontrole graniczne. Tym samym pierwszy weekend EURO dla funkcjonariuszy karpackiego oddziału Straży Granicznej był pracowity i obfitujący w szereg zdarzeń.
Warto też dodać, że kontrole, decyzją ministra spraw wewnętrznych, będą obowiązywały do 1 lipca. Przywrócenie natomiast kontroli dotyczy przede wszystkim granicy wewnętrznej strefy Schengen.