koniemok 298x200TATRY. Zimą polują z obiektywem na właścicieli reniferów z Krupówek, teraz chcą “ustrzelić” właścicieli koni pracujących na drodze do Morskiego Oka, którzy męczą swoje zwierzęta. Tatrzańskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami otwarło stronę internetową, gdzie można informować o złym traktowaniu rumaków.

Miłośnicy zwierząt z Zakopanego i okolic zdecydowali się na ten krok widząc jak wiele osób zgłasza do nich nieprawidłowości związane z traktowaniem koni na jednym z najbardziej obleganych szlaków w Tatrach.

- Nieomal codziennie napływają do nas informacje od oburzonych turystów będących świadkami niehumanitarnego traktowania koni pracujących w Morskim Oku - informuje Beata Czerska, prezes TTOnZ. - Pierwotnie większość spraw zgłaszaliśmy bezpośrednio do TPN, ale jak dotąd parkowcy przyznawali rację fiakrom, biorąc ich tłumaczenia za jedyną wykładnię stanu faktycznego.

Jak dodaje, tak było m.in. z "wyścigami" wozów na trasie Palenica- Włosienica, gdzie fiakrowie mieli się wyprzedzać męcząc konie, by zająć lepszą pozycję w kolejce.

- Natomiast sprawę ciągnięcia sań wypełnionych turystami po suchym asfalcie zbagatelizowano, podając do mediów informacje, że ta sytuacja miała miejsce na odcinku ok. 20 metrowym, pomimo że z materiału dowodowego wynika coś wręcz zupełnie innego - mówi Czerska.

Dlatego korzystając z nowoczesnych środków komunikacji chcieliby dostarczyć wyspecjalizowanego narzędzia do wymiany informacji na temat warunków pracy koni w Morskim Oku.

-Tam każdy będzie mógł się wypowiedzieć w kwestii koni - zaznacza Czerska.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego tymczasem zaprzeczają, jakoby działali na szkodę zwierząt.

- Sprawy wyścigów nie znam i nie wiem o co chodzi - mówi Szymon Ziobrowski z TPN. - Co do sań to osobiście byłem na miejscu i widziałem, że konie ciągnęły sanie po kilkudziesięciu metrowym odcinku asfaltu. W dalszej części drogi asfaltu nie było.

Jak by jednak nie było, o koniach pracujących na drodze do Morskiego Oka porozmawiać można na stronie http://www.facebook.com/RatujmyKonieZMorskiegoOka