tatrylawinas

W Tatrach przewidywany jest bardzo intensywny opad śniegu (30-50cm), który utworzy znaczne depozyty śnieżne na twardym podłożu, na wszystkich wystawach.

W dolnej części Tatr świeży śnieg zalegający na mokrej niestabilnej warstwie. Uwaga na depozyty śnieżne w depresjach, pod ścianami i w rejonach grani.

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa