20181026 101556ZAKOPANE. Kto to jest nieletni i czym się różni od małoletniego? Co to jest demoralizacja a co czyn karalny? Od jakiego wieku można dostać mandat? Dlaczego nie warto łamać prawa? A może warto zostać policjantem? Na te i wiele innych pytań odpowiadają policjanci, spotykając się z młodzieżą w szkołach ponadpodstawowych.

Prawda stara jak świat mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego zakopiańscy policjanci od wielu lat przykładają ogromną wagę do zajęć profilaktycznych. I nie chodzi tu bynajmniej o przekazanie samych faktów dotyczących funkcjonowania nastolatka w systemie prawnym. Chodzi również, a może przede wszystkim o skłonienie do zastanowienia nad postępowaniem, nad swoimi codziennymi decyzjami i wyborami, które, szczególnie w wieku dorastania nierzadko determinują dalsze losy młodego człowieka. Wszak życie jest sztuką wyboru, dlatego zawsze warto pomagać młodym ludziom, aby ich wybory nie wiązały się z ponoszeniem konsekwencji prawnych, zdrowotnych i społecznych.

Jedną ze szkół, z którymi od wielu lat współpracują policjanci, jest zakopiański Zespół Szkół- Hotelarsko- Turystycznych, gdzie dzisiaj odbyły się spotkania z uczniami dwóch klas pierwszych. Część jednej z klas stanowili uczniowie z grupy o profilu mundurowym, być może niektórzy z nich w przyszłości zasilą szeregi policjantów. Dyrekcji szkoły, Pani pedagog, oraz uczniom dziękujemy za poświęcany czas i ciekawe pytania. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!