734946 922862184478161 612991866119244330 nOdliczamy dni do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zapracowanie i codzienne obowiązki często powodują, że przedświąteczne zakupy zostawiamy na ostatnią chwilę. Oszczędzając czas, coraz więcej produktów kupujemy online. Sklepy kuszą darmową dostawą z gwarancją otrzymania produktu przed świętami. Gorący okres przedświąteczny to doskonały czas dla złodziei i internetowych oszustów. Zaaferowani zakupami jesteśmy także doskonałą okazją dla kieszonkowców.

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu otrzymuje zgłoszenia od osób, które zostały okradzione i oszukane kupując w Internecie. Online kupowali między innymi opony, odzież, torebki, telefony, buty i gry. Kupujący wpłacali pieniądze na konto bankowe, a zakupiony towar nigdy do nich nie dotarł. Po wpłaceniu gotówki na podane konto bankowe, kontakt ze sprzedającym najczęściej się urywał.

Należy uważać także na wiadomości przesyłane poprzez komunikatory internetowe. Mieszkanka powiatu nowotarskiego była pewna, że otrzymała wiadomość od swojej znajomej z prośbą o pożyczkę i przelanie pieniędzy na konto. Myśląc, że pomaga koleżance wykonała przelew na konto oszusta i straciła w ten sposób kilkaset złotych. W takiej sytuacji zawsze należy się osobiście lub chociaż telefonicznie skontaktować z osobą proszącą nas o pożyczkę i potwierdzić tę informację.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas przedświątecznej gorączki. Pośpiech i brak ostrożności podczas robienia zakupów może spowodować, że staniemy się ofiarą złodzieja i oszusta.

 

 

Specjalista ds. informacyjno - prasowych

Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu

mł.asp.Dorota Garbacz