18740591 1285161481581561 8538508536654526902 nPOWIAT NOWOTARSKI. Aż czterech nietrzeźwych kierowców zatrzymała policja. Najmłodsza była 17 latka mająca ponad 1 promil alkoholu i brak stosownego prawa jazdy... Z kolei najwięcej promili bowiem ponad 2,5 miał kierowca z Jabłonki.

- Eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu to jedno z głównych zadań funkcjonariuszy podczas działań w okresie świątecznym. Tylko w sobotę i w niedzielę na terenie powiatu nowotarskiego ujawniono czterech nietrzeźwych kierujących - relacjonuje mł.asp. Dorota Garbacz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

W sobotę wieczorem w miejscowości Chyżne 42-letni kierujący audi biorący udział w zdarzeniu drogowym miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna potrącił 58-letniego pieszego, który zmarł po przewiezieniu do szpitala. Dokładne przyczyny, okoliczności i winę za spowodowanie tego tragicznego w skutkach zdarzenia wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie.

W sobotę w Nowym Targu po godzinie 22.30, 17-letnia kierująca audi miała ponad promil alkoholu w organizmie. Ponadto kierowała pojazdem nie mając do tego wymaganej kategorii prawa jazdy.

W Klikuszowej w niedzielę rano 51-letni kierujący volkswagenem miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Oboje stracili prawo jazdy. Za kierowanie będąc w stanie nietrzeźwości grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Rekordzista kierujący skodą zatrzymany w Jabłonce przez policjantów z Komisariatu Policji w Jabłonce w niedzielę miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi mu wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do 5 lat i nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

- Apelujemy o rozsądek i nie prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Musimy zdawać sobie sprawę, że nawet niewielka ilość alkoholu znacząco wpływa na nasz refleks i koncentrację, mogąc skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Ryzykowne jest też wsiadanie za kierownicę następnego dnia rano, kiedy wieczorem spożywaliśmy alkohol. Warto się przebadać przed wyjazdem. Na recepcji w budynku Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, Komisariacie Policji w Rabce-Zdrój i Krościenku nad Dunajcem dostępny jest samoobsługowy alkomat Alcoblow.

Prosimy również o zachowanie ostrożności, dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, alkohol i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to najczęstsze przyczyny wypadków na drogach. Sprawmy, aby ten świąteczny okres był czasem spokojnym i radosnym spędzonym w rodzinnym gronie.