kantorareszt192NOWY TARG. Po zatrzymaniu końcem września, w Warszawie, pierwszego sprawcy napadu na dom właściciela kantoru przy rynku i zrabowania w tym kantorze znacznych kwot, początek roku przyniósł zatrzymania kolejnych czterech sprawców tego zuchwałego i brutalnego czynu. Zatrzymania nastąpiły na Śląsku i Mazowszu. Sprawcy już usłyszeli zarzuty. Wszyscy znajdują się teraz w tymczasowym areszcie.

kantorareszt190Przypomnijmy, że dokantorareszt19 napadu doszło 27. lipca nad ranem. Kilku zamaskowanych mężczyzn do domu właściciela kantoru, w podgorczańskiej dzielnicy, wtargnęło przez otwarte okno. Właściciela i jego żonę napastnicy potraktowali bardzo brutalnie i bezwzględnie – ofiary napaści zostały skrępowane i były bite. Przestępcy wymusili m.in. klucze do samochodu, i do kantoru, kody do sejfu oraz pilot do dezaktywacji systemu alarmowego. Następnie samochodem właściciela pojechali do jego kantoru przy północnej pierzei rynku i weszli do środka, zabierając z sejfu znaczną ilość gotówki. Dokonawszy rabunku, odjechali zabranym samochodem, by porzucić go na granicy miasta. Skutego kajdankami właściciela kantoru napastnicy wywieźli i porzucili w lesie na terenie miasta. W takim stanie dotarł on do najbliższych zabudowań, prosząc o pomoc.

Skrupulatna analiza zebranego materiału dowodowego w tej sprawie, również nagrań z monitoringu, doprowadziła pod koniec września do przełomu. Wytypowano pierwszego podejrzewanego o udział w napadzie. 25. września w Warszawie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zatrzymali 24-letniego mieszkańca stolicy. Usłyszał on zarzuty dokonania rozboju, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu zatrzymanego. Tymczasowy areszt został potem przedłużony.

Dalsze czynności operacyjne policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu nowotarskiej Komendy Powiatowej i funkcjonariuszy z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie 2. stycznia doprowadziły do zatrzymania na Śląsku i Mazowszu kolejnych czterech sprawców napadu. Informację o tym przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji, mł. insp. Sebastian Gleń.

Zatrzymani są w wieku od 39 do 41 lat. Od razu usłyszeli zarzuty dokonania rozboju. Wobec wszystkich sąd zastosował tymczasowy, 3-miesięczny areszt. Cała piątka już za kratkami będzie oczekiwać na proces.

O tej sprawie pisaliśmy wcześniej tu:

Kantorowy rozbój nad ranem

Pierwszy z kantorowców zatrzymany

Fot. KWP w Krakowie