wnuczek191WAKSMUND – KRAKÓW. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zatrzymali dwóch mężczyzn i kobietę podejrzanych o dokonanie oszustwa na szkodę 76-letniej mieszkanki Waksmundu. Kobieta straciła 52 tys. zł.

   
 

Do oszustwa doszło 9. stycznia. Około godziny 15.00 na telefon stacjonarny do 76-letniej mieszkanki  Waksmundu  zadzwoniła  kobieta podająca się za jej wnuczkę. Następnie przekazała informację, że syn 76-latki miał wypadek i zabił na przejściu dla pieszych 15-letnią dziewczynę  z Niemiec.  Kobieta miała wpłacić kaucję w wysokości 120 tysięcy złotych, bo inaczej jej syn pójdzie  do więzienia na terenie Niemiec.

Współuczestniczka akcji, podająca się za policjantkę potwierdziła wersję „wnuczki” i poinformowała starszą panią, że adwokat syna już wpłacił połowę kwoty tj. 60 tysięcy złotych, a ona musi wpłacić resztę sumy.

Kiedy oszustka upewniła się, że kobieta posiada pieniądze przy sobie,  kazała natychmiast przekazać je czekającemu pod domem mężczyźnie, który miał być adwokatem syna. Kobieta przekazała wtedy 27-latkowi oszczędności swojego życia w kwocie 52 tysiące złotych. Kiedy zorientowała się, że to oszustwo niestety było już za późno.

Sprawą 76-latki zajęli się funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu.

Szczegółowa analiza zebranego materiału dowodowego  doprowadziła do zatrzymania już po kilkunastu dniach trzech osób podejrzanych o udział w oszustwie. 23. Stycznia po północy, w Krakowie, policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 27 i 36 lat oraz 21-letnią kobietę. 27-latek, mieszkaniec Krakowa bez stałego miejsca zameldowania, to fałszywy adwokat, który odebrał pieniądze od starszej pani. 36-latek to mieszkaniec powiatu wielickiego i pełnił rolę kierowcy, a 21-latka to mieszkanka Łodzi.

wnuczek192

W piątek cała trójka została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszała zarzut oszustwa z art. 286 § 1 kk, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Obaj zatrzymani w przeszłości byli już karani za podobne przestępstwa, a w ubiegłym roku opuścili zakład karny, dlatego sąd może wymierzyć karę w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

W sobotę wobec podejrzanych mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy, a wobec kobiety dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

PAMIĘTAJ !

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj policję!!!

Materiały foto/video z tej sprawy: 

https://www.dropbox.com/sh/9z866i9yxzyjnei/AADWe8RlgSt8iBrv2unR7vfMa?dl=0

Fot. i video – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie