VIII Letnie Koncerty OrganoweVIII Letnie Koncerty Organowe - pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION

NOWY TARG. Już w najbliższą niedzielę 30 czerwca o godz. 18.45 rozpoczną się VIII Letnie Koncerty Organowe. Pierwszy wakacyjny koncert organowy odbędzie się po Mszy św. wieczornej w kościele p.w. św. Katarzyny w Nowym Targu. Wstęp wolny.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a to oznacza szereg wydarzeń kulturalnych, wystaw, koncertów i imprez plenerowych. Tradycyjnie, już ósmy raz na okres letni przygotowano Letnie Koncerty Organowe. Uczestnictwo w nich nie wymaga wysiłku. Wystarczy w niedzielę uczestniczyć we Mszy św. o godz.18 i pozostać jeszcze chwilę w Świątyni, aby stać się świadkiem niecodziennej gry na organach. Należy pamiętać, iż muzyczne wydarzenie skierowano nie tylko do miłośników muzyki sakralnej, gdyż program koncertów zawiera utwory muzyki poważnej.

Podczas wakacji, nowotarżan czekają aż cztery koncerty w ramach „VIII Letnich Koncertów Organowych". W najbliższą niedzielę, cykl koncertów zainauguruje występ Witolda Zalewskiego – organisty w Królewskiej Katedrze na Wawelu. W Krakowie Jego występy gromadzą rzesze fanów. Warto przypomnieć, iż muzyk jest pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Zakopanem oraz Festiwalu Muzyki Organowej w Rabce-Zdroju. Został wielokrotnie nagrodzony za propagowanie muzyki organowej. Jego występ z pewnością postawi wysoko poprzeczkę kolejnym wykonawcom.

Niedzielny program rozpocznie się od jednego z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach muzyki. Jan Sebastian Bach - toccata i fuga d-moll (bwv 565) to utwór, który większość potrafi rozpoznać, choć niekoniecznie po nazwie, to po pierwszych dźwiękach z pewnością.

Program 30 czerwca:
Jan Sebastian Bach (1685-1750):
- toccata i fuga d-moll bwv 565
- preludium chorłowe: „ich ruf zu dir" bwv 639
Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
iii sonata a-dur op. 65 nr 3: con moto maestoso, andante traunquillo
Georgij Mushel (1909-1989) - toccata
César Franck (1822-1890) - cantabile
Jan Gawlas (1901-1965) - fantazja op. 14
Alexandre Guilmant (1837-1911)
finał z sonaty d-moll op. 42

Marek Fryźlewicz, Burmistrz Miasta Nowy Targ zaprasza mieszkańców, turystów oraz miłośników muzyki do wysłuchania koncertów organowych w ramach VIII Letnich Koncertów Organowych.

Program VIII Letnich Koncertów Organowych:
30 czerwca, niedziela godz. 18.45 – Witold Zalewski – organy
14 lipca, niedziela, godz. 18.45 – Anna Dzioba – organy
28 lipca, niedziela, godz. 18.45 – Maria Teper – flet, Jan Sprta – organy (Czechy)
4 sierpnia, niedziela, godz. 18.45 – Alessandro Bianchi – organy (Włochy)