Pielgrzymka do ziemi świętejNOWY TARG. W piątek 28 czerwca o godz. 18 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle". Tym razem w budynku Bursy Gimnazjalnej ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu, Jacek Grzybała opowie o pierwszej polskiej pielgrzymce do Ziemi Świętej.

Podczas piątkowego spotkania miłośników historii, Jacek Grzybała przybliży organizację i przebieg pierwszej polskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 1907 roku. Zgromadzonych słuchaczy czeka ciekawy wykład połączony z prezentacją multimedialną, która ukaże szereg unikatowych archiwalnych fotografii. Co ciekawe, zdjęcia te pochodzą z prywatnych zbiorów autora, a większość z nich nie była dotąd publikowana.

Prelegent przybliży czasy, w których przemieszczanie się po świecie nie należało do najprostszych. Opowie przede wszystkim o drodze, którą musieli przebyć pielgrzymi: koleją z Krakowa do Triestu, a następnie czekał ich rejs statkiem pasażerskim Tyrol-Jaffa do Jerozolimy. Przy okazji wykładu nie zabraknie również szczegółów organizacyjnych, jak koordynacja poszczególnych grup, czy opieka medyczna. Spora uwaga zostanie poświęcona samemu pobytowi uczestników pielgrzymi w Jerozolimie. Jacek Grzybała omówi przebieg wycieczki 32 osób pod piramidy w Dolinie Królów w Egipcie, a także wspomni uroczystą mszę świętą, podczas której pożegnano uczestników pielgrzymki.

Mgr inż. Jacek Grzybała – geodeta, absolwent Akademii Gurniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach na Wydziale Inżynierii Środowiska Geomatyki i Energetyki. Z zamiłowania regionalista, przewodnik świętokrzyski i przewodnik terenowy po woj. Małopolskim. Członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego w Kielcach. Autor artykułów wspomnień zamieszczonych w internecie w Archiwum Kresowym Stanisława Karlika i na stronie Towarzystwa Świętogen. Przez 20 lat związany z Orawą, gdzie jego Mama prowadziła Aptekę w Jabłonce. Inicjator i współorganizator I zjazdu rodzinnego Rodu Grzybałów w Odrzykoniu k/Krosna.

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle".