Elżbieta Stefańska wraz z Katarzyną Wiwer - Wawel SZCZAWNICA. W sobotę 6 lipca o godz. 19 w Dworku Gościnnym w Szczawnicy odbędzie się koncert inauguracyjny VI Festiwalu Muzyka nad Zdrojami. Festiwal to cztery wakacyjne spotkania z muzyką, w których można bezpłatnie uczestniczyć.

plakat Muzyka nad ZdrojamiW tym roku, szósta edycja Festiwalu Muzyka nad Zdrojami organizowana jest przez Fundację Kulturalny Szlak. W czasie wakacji odbędą się cztery różnorodne koncerty, z których pierwszy już w najbliższą sobotę. W programie znalazły się mało znane Romanse z twórczości Ogińskiego dopełnione muzyką Mozarta – ulubionego kompozytora Kleofasa Ogińskiego. Wystąpi światowej sławy klawesynistka Elżbieta Stefańska wraz z Katarzyną Wiwer, znakomitą śpiewaczką rodem ze Szczawnicy.

Recital skrzypcowy zaplanowano na sobotę 27 lipca o godz. 18 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu. Skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica oraz pianista Michał Rot wprowadzą słuchaczy w świat, gdzie mazurki, oberki, obertasy oraz kujawiaki ukażą się w kompozycjach znakomitych kompozytorów polskich

Kolejne koncerty odbędą się w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. W sobotę 3 sierpnia o godz. 20.15 wystąpi Henryk Jan Botor – organista i kompozytor szczególnie znany i ceniony za swoją sztukę improwizacji. Na XIX-wiecznych organach Tomasza Falla ze Szczyrzyca zabrzmią między innymi improwizacje na temat pieśni religijnych. Podczas „Wieczoru improwizacji", zgromadzona publiczność będzie miała okazję zadać wykonawcy temat do improwizacji.

Koncert finałowy odbędzie się wyjątkowo w piątek 16 sierpnia o godz. 20.15. Tego dnia wystąpi jeden z najlepszych polskich chórów chłopięcych Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni. Chór, który zagości w Szczawnicy został założony i jest prowadzony przez Szczawniczanina, księdza Stanisława Adamczyka. Zespół wykona barwny program złożony z utworów kompozytorów od Zieleńskiego poprzez Bortnianskiego, Haydna, Mozarta, Rachmaninowa, aż po kompozycje współczesne.

Koncert inauguracyjny VI Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami Szczawnica 2013
6 lioca Szczawnica, Dworek Gościnny

Romanse. Ogiński vs Mozart

Katarzyna Wiwer – sopran
Elżbieta Stefańska – klawesyn

Michał Kleofas Ogiński (1765–1833)
I Polonez B-dur (Wy, co litość macie w duszy)
Do Dafnisa

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791)
Rondo D-dur KV 485

Michał Kleofas Ogiński (1765–1833)
Przebudzenie
Zamilcz, ach zamilcz już...

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791)
Sonata nr 16 C-dur KV 545
I Allegro
II Andante
III Rondo

Michał Kleofas Ogiński (1765–1833)
Czasem rzecz błaha
Niechaj miłość nas połączy
II Polonez B-dur (Bogactw nie pragnę już)

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791)
Marsz turecki nr 11 A-dur KV 331
Aria Despiny z opery Cosí fan tutte

Organizator:
Fundacja Kulturalny Szlak

Partnerzy:
Oficyna Artystyczna Astraia
Uzdrowisko Szczawnica SA
Państwowa Szkoła Muzyczna im. F. Chopina w Nowym Targu
Parafia św. Wojciecha w Szczawnicy
Dyrektor artystyczny Katarzyna Wiwer
Dyrektor wykonawczy Rafał Monita

Patronat honorowy:
Biskup Tarnowski Andrzej Jeż
Marszałek Małopolski Marek Sowa
Starosta Nowotarski Krzysztof Faber
Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda
Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz

Tegoroczny festiwal odbywa się dzięki środkom Województwa Małopolskiego.

Fot. Archiwum organizatorów