Podhale Region

Wtorek, 22 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 26 Maj 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Powiaty: Subregion Podhalański Święto Bacowskie w Ludźmierzu – tym razem międzynarodowe

Reklama

Święto Bacowskie w Ludźmierzu – tym razem międzynarodowe

Plakat Święta Baców Karpackich
Tradycja ma swój urok Fot. Anna Szopińska
Fot. Anna Szopińska

 

Pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION

LUDŹMIERZ. Już w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, ludźmierskie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala zaprasza na duże wydarzenie poprzedzające Redyk Karpacki (czyli międzynarodowy projekt kulturowy, którego realizacja rozpocznie się 11 maja, a zakończy 14 września). W Ludźmierzu odbędzie się bowiem połączone z redykiem Święto Baców Karpackich.

Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 10.30, przed bazyliką. Początek mszy to godz. 11.

Tradycyjna wędrówka z owcami przez Karpaty rozpocznie się już wkrótce. Polski jej etap będzie trwał od 1 lipca do 29 sierpnia.

Zanim jednak pasterze ze stadami wyruszą w drogę śladami przodków – jak co roku - w uroczystość św. Wojciecha spotkają się na uroczystej mszy w Ludźmierzu. Do Sanktuarium udają się wszyscy bacowie, juhasi, pasterze i czabani, by z Błogosławieństwem Bożym rozpocząć letni sezon wypasu owiec. Poświęconą wodę i szczapy do rozpalenia pierwszej watry w kolibach zabiorą ze sobą do swoich bacówek i szałasów. Na taką uroczystą inaugurację Redyku Karpackiego zapraszają ks. prałat Tadeusz Juchas – kustosza Sanktuarium, Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie" oraz pozostali organizatorzy.

 * * * 

Redyk Karpacki jest potężnym przedsięwzięciem, wskrzeszeniem tradycyjnej wędrówki pasterzy z owcami przez tereny państw karpackich: Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji, Czech. Trasa liczy tysiąc dwieście kilometrów. Redyk będzie pokonywał dziennie dystans 10 – 15-kilometrowy, wędrując przez 100 dni.

Stałą obsługę stanowi 5 pasterzy z Polski, Ukrainy i Rumunii. Zwierzęta będą skupione w dwóch stadach po 300 owiec, do tego trzeba dodać osły, psy i konie.

Redyk Karpacki jest organizowany dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące to pasmo. Forma pasterstwa wędrownego, polegająca na sezonowym przepędzaniu trzód - zwłaszcza owiec - pod nadzorem pasterzy, ustalonymi szlakami z pastwisk nizinnych na górskie hale, nosi nazwę pasterstwa transhumancyjnego i w przeszłości była sposobem zasiedlenia Karpat.

Relikt pasterstwa transhumancyjnego, które w Europie powoli zanika, to właśnie redyk.

Tradycyjne społeczności transhumancyjne wobec spadku opłacalności ekstensywnego pasterstwa zostały gospodarczo zmarginalizowane, górskie wioski wyludniły się w wyniku masowych migracji do miast. Transhumancja dzisiaj jest bardzo ograniczona – tak przedstawiają realia organizatorzy Redyku.

Dlatego celem przedsięwzięcia jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich.

Dużą rolę odgrywają również: promocja kultury i tradycji karpackich oraz produktów regionalnych; zainicjowanie szerszej współpracy pomiędzy samorządami; zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Karpat; integracja społeczności pasterskich w górach; wytyczenie szlaku turystyki kulturowej, promowanie walorów zdrowotnych, turystycznych i geograficznych obszarów na trasie Redyku.

Redyk będzie prowadzony w ponadnarodowej, archaicznej formie, owce powędrują w naturalnym, dziennym rytmie wypasu, pod nadzorem weterynaryjnym, przy zachowaniu wymaganego bezpieczeństwa.

Wydarzeniu towarzyszyć będą imprezy kulturalne odbywające się na trasie Redyku oraz organizowane przez jego partnerów.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama