Podhale Region

Wtorek, 22 maj 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 26 Maj 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Wiadomości Społeczeństwo Kultura i folklor Owce wyruszyły na redyk karpacki z Rumunii

Reklama

Owce wyruszyły na redyk karpacki z Rumunii

wypas na rusinowejpolanie

REDYK KARPACKI. Po trzech latach przygotowań, rozmów z pasterzami i lokalnymi władzami miast, dziś w sobotę 11 maja ruszył Redyk Karpacki 2013. Uroczysta Inauguracja Redyku miała miejsce w Rumunii, w regionie Brasov w miejscowości Rotbav. Wydarzeniu patronuje nasza gazeta internetowa Podhale Region.

Na to niezwykłe wydarzenie, o którym pisaliśmy tutaj wybrał się Starosta Tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski, gdyż znajduje się w małopolskim komitecie honorowym Redyku Karpackiego. Jak sam przyznaje, projekt ten jest bardzo interesujący i potrzebny.

Organizatorzy podkreślają, iż nie ma on charakteru komercyjnego, lecz społeczny i kulturowy. - Przepędzenie owiec dawnymi szlakami nie byłoby tak znaczące, gdyby nie cele i założenia Redyku Karpackiego. To spotkanie ludzi gór, którzy tworzą na tych terenach od lat. Samo przejście owiec z pasterzami nie spełniłoby naszego celu. Równie ważne jest, by przy okazji Redyku odbywały się wielonarodowościowe spotkania ludzi, którzy utożsamiają się z kulturą pasterską czy chcą ja poznać – mówi Józef Michałek, reprezentujący Tatrzańsko-Beskidzką Spółdzielnię Producentów „Gazdowie".

Redyk Karpacki zorganizowano dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich. Dzięki temu obszar Karpat został zasiedlony i osiągnął swój obecny charakter. Wysokogórska kultura pasterska łączy społeczności zamieszkujące ten obszar. Nic dziwnego, że Redyk Karpacki rozpoczyna się od Rumunii, gdyż to właśnie Karpaty rumuńskie zajmują 55,5% powierzchni ogólnej Karpat.

Redyk Karpacki wyruszył w sobotę 11 maja. Stado owiec ma do pokonania 1200 km, co oznacza ponad studniową wędrówkę przy założeniu, że codziennie przemieszczą się o 10 – 15 km. Pierwsze stado liczące ok. 300 owiec zmierza z Transylwanii z Rumunii do Huculszczyzny na Ukrainie.

Drugi etap wędrówki z kolejnym tak licznym stadem rozpocznie się 1 lipca w Wołosatem i będzie trwał na terenach górskich w Polsce do 25 sierpnia. Następnie owce powędrują na teren Czech, aż do 14 września. W tym czasie odbywać się będą spotkania ludzi gór, koncerty i imprezy kulturalne, które przyciągną także turystów.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama