Podhale Region

Środa, 21 luty 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 20 Lut 2018 7pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Redyk Karpacki u progu Małopolski
Echa Viatec Cup

Echa Viatec Cup

PIŁKA RĘCZNA. W weekend Nowy Targ był gospodarzem I Międzynarodowego Turnieju ...

Trzy razy brąz !

Trzy razy brąz !

TENIS STOŁOWY. Bardzo pracowity, ale i obfity w sukcesy, weekend mieli tenisiś...

Góralska moc na krakowskim ringu

Góralska moc na krakowskim ringu

SPORTY WALKI. W niedzielę podczas słynnych targów fitness "Expo Kraków Time of...

W Zawodach o Puchar Związku Podhalan  – serię zwycięstw kontynuuje Łopuszna (aktualizacja, galeria)

W Zawodach o Puchar Związku Podhalan – serię zwycięstw kontynuuje Łopuszna (aktualizacja, galeria)

NOWY TARG. XXXV Zawody o Puchar Przechodni Związku Podhalan ograniczyły się do s...

Piłka nożna. Przegrane w różnym stylu

Piłka nożna. Przegrane w różnym stylu

PIŁKA NOŻNA. Dwa mecze kontrolne w odstępie trzech dni rozegrały przygotowując...

Podwójny triumf gospodarzy

Podwójny triumf gospodarzy

HOKEJ. Po dłuższej przerwie Nowy Targ – który kiedyś słynął z tego typu inicja...

Reklama

Redyk Karpacki u progu Małopolski

REDYK karpaty POLSKA small
Górna Wretlinka - chwila odpoczynku
Horodki. Pomiędzy Starym a Nowym Łupkowem
Redyk idzie przez Bieszczady - gościnni ludzie, zielone połoniny...
Owce przekraczają Wisłok. Polany Surowiczne 10 lipca 2013
Polany Surowiczne. Owce przekroczyły Wisłok

Redyk Karpacki 2013 - pod patronatem naszej gazety internetowej PODHALE REGION

REDYK KARPACKI. W weekend Redyk Karpacki zagości w Mszanie w województwie podkarpackim. Po zakończeniu pikniku pasterskiego, owce wraz z pasterzami powędrują w kierunku miejscowości Wojkowa i znajdą się w województwie małopolskim. Wtedy zaczniemy odliczać dni do powitania Redyku Karpckiego w naszym regionie.

Od początku miesiąca trwa polski odcinek Redyku Karpackiego. 1 lipca przekroczył granicę i znalazł się w miejscowości Wołosate w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Przemierzał przepiękne bieszczadzkie tereny, gdyż podąża dawnym szlakiem pasterzy wołoskich. Są na świecie miejsca, do których wraca się chętnie. Ja chciałbym kiedyś wrócić w Bieszczady i przemierzać zielone połoniny. – pisze w swojej relacji Adam Kitkowski. Ta historyczna wędrówka łukiem Karpat doprowadziła do zasiedlenia przed laty tych terenów, o czym ma przypominać Redyk Karpacki 2013.

W Ustrzykach Górnych nastąpiła oficjalna inauguracja Redyku Karpackiego na ziemiach polskich, następnie pasterze powędrowali do miejscowości Wetlinka Górna. Część tej trasy wiodła przez główne drogi, co wyglądało wyjątkowo zjawiskowo: owce szły szeroko, niejednokrotnie zajmując dwa pasy ruchu. Kolejnym punktem pasterskiego szlaku był Nowy Łupków, gdzie w ubiegły weekend zorganizowano targi serów i plener malarski. Prezentowano sery i dyskutowano o promocji tego wyrobu, jako produktu regionalnego oraz o ich atrakcyjności dla smakoszy i turystów. W programie zaplanowano Spotkanie Pasterskie, na którym poruszono temat pasterstwa w ujęciu historycznym i współczesnym. Gdzie w tym czasie pasły się owce? Na łąkach nieopodal Nowego Łupkowa. Organizatorzy zapewnili możliwość podjechania wozami konnymi do owiec z Redyku Karpackiego, aby wszyscy chętni mogli osobiście zobaczyć tą niezwykłą wędrówkę.

Po tym przystanku, Redyk Karpacki wyruszył dalej na zachód w stronę Komańczy. 10 lipca przekroczył Wisłok, a 11 lipca znalazł się w Jaśliskach. Za swój cel obrał Mszanę, leżącą w województwie podkarpackim. To tam w weekend odbędzie się „Piknik pasterki na łące" z okazji przejścia Redyku Karpackiego. Uczestnicy pikniku wyjdą na spotkanie z naturą, kozami i owcami. Nie zabraknie miejsca na kocyk, by spokojnie usiąść i porozmawiać na ciekawe tematy. Organizatorzy postarają się przygotować stoiska z tradycyjnymi serami, wędlinami i potrawami z Dukielszczyzny. Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne „FIGA" Waldemar i Tomasz Maziejuk serdecznie zapraszają w sobotę 13 lipca od godz. 14. Kto wie, być może ktoś zagra lub zaśpiewa?

Po gościnie w Mszanie, Redyk Karpacki skieruje się w stronę Huty Polańskiej, by 17 lipca pojawić się w Krempnej. Owce wraz z pasterzami znajdą się tym samym w Magurskim Parku Narodowym , leżącym na granicy województw: małopolskiego i podkarpackiego. W sercu Beskidu Niskiego odbędzie się spotkanie edukacyjne „Pasterskie Opowieści". Bacowie prowadzący Redyk w przyjemnej atmosferze, przy ognisku, opowiedzą dzieciom i młodzieży znane i mniej znane pasterskie opowieści.

Następnego dnia, we czwartek 18 lipca rozpocznie się cykl spotkań z pasterzami Redyku w Beskidzie Niskim. Będzie to niebywała okazja dla mieszkańców poszczególnych miejscowości i turystów, by porozmawiać z pasterzami i zadać im kilka pytań. Z pewnością nie zabraknie chętnych do upamiętnienia na fotografiach spędzonych chwil w obecności uczestników Redyku Karpackiego na łonie natury.

Program spotkań:

18.07.2013r. Krempna
19.07.2013r. Radocyna
20.07.2013r. Zdynia
21.07.2013r. Regietów Wyżny
22.07.2013r. Hańczowa
23.07.2013r. Izby
24.07.2013r. Tylicz

Właśnie podczas trwania tego cyklu spotkań, Redyk Karpacki wyruszając z Krempna w województwie podkarpackim w stronę Wojkowa, dotrze do Radocyna w województwie małopolskim. Przejdzie przez powiat Gorlicki i Sądecki, by wreszcie zagościć w powiecie nowotarskim, tatrzańskim i suskim. Wtedy będziemy mieli szansę ukazania naszej góralskiej gościnności, nie tylko bacom, ale wszystkim państwom, przez które wiedze trasa Redyku Karpackiego: Rumunia- Ukraina – Polska- Słowacja - Czechy

Fot. Z archiwum Redyku Karpackiego na facebooku i strony oficjalnej wydarzenia www.redykkarpacki.pl

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama