Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Konferencja naukowa “Czytane, pisane, oglądane. Tatry w literaturze”

Dnia: niedziela 19 listopada 2023, Autor: Redaktor

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej „Czytane, pisane, oglądane. Tatry w literaturze”, która odbędzie się w dniach 22 – 25 listopada 2023 w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, literackiej filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Czy można opisać Tatry – a nawet napisać je na nowo?

Zygmunt Vogel, autor pierwszej panoramy Tatr od strony polskiej (północnej) najprawdopodobniej nigdy w tych górach nie gościł – znał je m.in. z opisów Stanisława Staszica. Od kiedy istnieje słowo, pośredniczy ono w doświadczaniu krajobrazu. Literatura zawsze była – i jest – możliwością wyobrażonego świata, często kotwiczyła swoje potencjały inspiracji właśnie w Tatrach.

Marzenie wędrowania po górach jest naszym wspólnym doświadczeniem, które można odnaleźć w literaturze dawnej i współczesnej, a krańcowość doznań związanych z surowością natury i jej pięknem uzyskiwała zróżnicowane formy reprezentacji. Przyjrzymy się tym zagadnieniom wspólnie, wspinając się po ścieżkach czujnej interpretacji twórczej, dyskutując
i szukając inspiracji do nowego odczytania Tatr i literatury tatrzańskiej.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Organizator konferencji:
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, www.muzeumtatrzanskie.pl.
 
Miejsce:
Muzeum Kornela Makuszyńskiego, literacka filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa
Chałubińskiego w Zakopanem (willa Opolanka, ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 15, Zakopane)

mat. nadesłane

No Comment.

Reklama

Partnerzy