Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

4. Plener Rzeźbiarski na Marysinej Polanie w Lipnicy Wielkiej

Dnia: środa 26 lipca 2023, Autor: Maciej Zubek

Zakończył się 4. Plener Rzeźbiarski na Marysinej Polanie w Lipnicy Wielkiej, miejscu niezwykle urokliwym, przepięknym krajobrazowo. Tegorocznym tematem przewodnim imprezy był tytuł: Rzeźba symbolem regionu – Biełase serce. Biełase – czyli w gwarze orawskiej niebieskie. Niebieskie zaś – to nawiązanie do nieba i postaci Józefiny Machay Mikowej – orawskiej męczennicy.

Rzeźbiarze tegorocznego pleneru, wspaniali artyści w większości z Orawy, szukali natchnienia właśnie w tym orawskim symbolu i tworzyli niezwykle oryginalne dzieła. A tego roku wzbogacili plener swą osobą i talentem tacy rzeźbiarze jak:

Eugeniusz Lichosyt (PL), Marcin Lichosyt (PL), Alena Mrekajova (SK), Magdalena Kostrzewa-Smreczak (PL), Marian Smreczak (PL), Xymena Smreczak (PL), Stanisław Symalczyk (PL) oraz Aleksander Węgrzyn (PL).

To dzięki nim, co roku, plener ma niesamowitą atmosferę i wspaniały poziom artystyczny.

W ostatnim dniu pleneru, w niedzielę, rzeźbiarzom towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Niezwykle ciekawie przedstawiono rekonstrukcje historyczną w wykonaniu Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZP Błyskawica, przez całe popołudnie śpiewały też dla nas wyjątkowo utalentowane dziewczęta z Tercet Arabeska z Leszna w składzie: Marcelina Furmaniak, Karolina Mikołajczak oraz Sara Majchrzak; a na koniec muzyką ugościł nas DJ.

Nie zabrakło warsztatów artystycznych filcowania na sucho i zabawy z tkaniną oraz stoiska sztuki ART Orawa, pokazu kulinarnego, stoiska z wyrobami bacowskimi.

Był również piknik questowy podczas którego najmłodsi zapoznali się z zasadami questowania, rozwiązywać mogli zadania i krzyżówki, spróbowali swojskich smaków, animowani byli przez dziewczęta z Zespołu Małolipnicka Rodzina Kolpinga i animatorów z agroturystyki Bajka z Lipnicy Wielkiej. To wszystko w ramach stoiska z questami Fundacji Mapa Pasji, które wraz z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej realizuje projekt „Skarby Górali”.

Spotkanie miało charakter pikniku rodzinnego; rodziny siedziały sobie na kocykach, spacerowały między rzeźbiarzami, rozmawiali; każdy na chwilę odetchnął w tak przepięknej scenerii od trudu życia codziennego.

Organizatorami imprezy byli: Gmina Lipnica Wielka, Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Stowarzyszenia ART Orawa i Stowarzyszenie Rozwoju Orawy.

Dziękujemy Państwu za liczne przybycie, piknikowanie i do zobaczenia za rok. Dziękujemy za patronat medialny ekipie Orawa.tv.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

mat. prasowy/UG Lipnica Wielka

No Comment.

Reklama

Partnerzy