
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czasie Uroczystych Posiadów Pisarzy Podhalańskich podczas 9. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.
Organizatorzy zapraszają na Posiady Poetów Podhala podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego w dniu 6 lipca o godz. 13:00 w Mediatece (Chramcówki 35a). Podczas spotkania Autorzy nagrodzonych wierszy zaprezentują je publicznie, będzie można również otrzymać tomik poetycki z nagrodzonymi poezjami.
„Co roku, w styczniu, ogłaszając kolejną edycję konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, zastanawiamy się czy napłyną wiersze… czy jeszcze Państwo pamiętają… Ale Poeci nigdy nie zawodzą! Ich wrażliwe na piękno świata serca wciąż tworzą, a oni przelewając na papier swoje myśli i odczucia, dostarczają nam wzruszeń od ponad pięćdziesięciu lat. Krajobraz górski, bliskość Stwórcy, a także otoczenie wywołują chęć zapisania myśli w poezji, co więcej wywołują potrzebę podzielenia się tymi myślami z innymi. Dlatego też możemy śmiało powiedzieć o sobie, iż jesteśmy szczęśliwymi ludźmi, żyjąc tu i teraz, mogąc zagłębić się w utwory nadesłane na konkurs literacki, utwierdzając się w przekonaniu, że są na świcie ludzie, którzy myślą do nas podobnie, których zachwyca świat tak jak nas… Dziękujemy Wam, drodzy Poeci, że dajecie nam możliwość obcowania z pięknem!”
Piszą we wstępie do tomiku poezji Organizatorzy Konkursu.
Tadeusz Staich (1913-1987) jest postacią niezwykle zasłużona dla kultury podhalańskiej. Był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.