
Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych odbył się w Amfiteatrze w Rabce-Zdroju, przyciągając już po raz 46. młodych uczestników z terenu Karpat i Podkarpacia.
To coroczne święto dziecięcego folkloru było niezwykle radosnym czasem zarówno dla najmłodszych wykonawców, jak i dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów odwiedzających miasto. Tegoroczne prezentacje odbyły się w dniach 17-18 czerwca 2023 roku.Widowiska zaprezentowane przez 14 zespołów regionalnych oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Wiesława Hazuka – choreograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu/, Marta Smólczyńska – etnolog /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu/ oraz Benedykt Kafel – etnograf. Każdy z zespołów otrzymał równorzędne nagrody sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyplomy uczestnictwa ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i słodycze przygotowane przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju.
Komisja Artystyczna rekomendowała również zespoły do udziału w przyszłorocznym, 31. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu:
- NISKOWIOKI z Niskowej z programem „Przed majówką”,
- MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej z programem „Miyndzy chałupami”,
- MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej z programem „Na Matkę Boską Zielną”,
- ZASADNIOKI z Zasadnego z programem „Za Pastyrnikom”,
- ZBYRCOCEK z Juszczyna z programem „Przy pasieniu krów”.
Zespoły wymieniane są w kolejności występowania: 1. TRYBSKIE DZIECI z Trybsza (pow. nowotarski) z programem „Hanka nie fce jeść” za typowe dla regionu Spisza zabawy dziecięce oraz dobry śpiew.
2. MALI POJAWIANIE z Pojawia (pow. brzeski) z programem „Pasłam krówki na wygonie” za przekazanie klimatu środowiska wiejskiego oraz naturalność i swobodę dzieci.
3. MAŁY OwCoK z Jabłonki (pow. nowotarski) z programem „Na borówki” za prezentację folkloru dziecięcego regonu Orawy oraz estetykę i zróżnicowanie stroju.
4. NISKOWIOKI z Niskowej (pow. nowosądecki) z programem „Przed majówką” za bardzo dobre pokazanie folkloru muzyczno-tanecznego regionu Lachów Sądeckich.
5. MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej (pow. tatrzański) z programem „Miyndzy chałupami” za kompozycję programu, autentyczność zachowań, dobry taniec i śpiew dziewcząt. 6. MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (pow. nowosądecki) z programem „Na Matkę Boską Zielną” za ukazanie atmosfery przygotowań do obchodów święta Matki Boskiej Zielnej, bardzo dobrą muzykę i śpiew.
7. MAŁE ROŻNOWIOKI z Rożnowa (pow. nowosądecki) z programem „Nie trza sie gniywać” za bardzo dobry taniec oraz estetyczne, zróżnicowane ubiory.
8. ZYNGIERKI z Maruszyny Dolnej (pow. nowotarski) z programem „Przy kopaniu gruli” za naturalność dzieci, konsekwentną realizację tematu oraz bardzo dobry śpiew wierchowy.
9. ZBYRCOCEK z Juszczyna (pow. suski) z programem „Przy pasieniu krów” za tradycyjny śpiew, taniec i muzykę oraz ciekawe popisy chłopców.
10. MAŁE LACHY z Nowego Sącza (pow. nowosądecki) z programem „Po sąsiedzku” za rozśpiewanie i roztańczenie grupy oraz estetyczne stroje.
11. SPOD KIKULI z Lalik (pow. żywiecki) z programem „Przy sianie” za dobry poziom tańca i śpiew dziewcząt.
12. ZASADNIOKI z Zasadnego (pow. limanowski) z programem „Za Pastyrnikom” za różnorodność zabaw dziecięcych, bardzo dobrą muzykę, scenografię i stroje.
13. MAŁA ISTEBNA z Istebnej (pow. cieszyński) z programem „Na pasionku przy krowach” za spontaniczność i roztańczenie dzieci, bardzo dobry śpiew i bogaty repertuar taneczny.
14. PNIOKI z Sadku-Kostrzy (pow. limanowski) z programem „Jak się Maciejowi pcoły roiły” za podjęcie ciekawego tematu, jego reżyserię oraz bardzo dobry śpiew i taniec. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy uczestnictwa ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz słodycze ufundowane przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji w RabceZdroju.
Na 31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, który odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu 2024 r. Komisja Artystyczna rekomenduje następujące zespoły: NISKOWIOKI z Niskowej z programem „Przed majówką” MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej z programem „Miyndzy chałupami” MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej z programem „Na Matkę Boską Zielną” ZASADNIOKI z Zasadnego z programem „Za Pastyrnikom” ZBYRCOCEK z Juszczyna z programem „Przy pasieniu krów” oraz rezerwowo PNIOKI z Sadku-Kostrzy z programem „Jak sie Maciejowi pcoły roiły.
Tekst: MCK SOKÓŁ
FOT. JAN CIEPLIŃSKI.