Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

46. edycja Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych za nami

Dnia: środa 21 czerwca 2023, Autor: Maciej Zubek

 Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych odbył się w Amfiteatrze w Rabce-Zdroju, przyciągając już po raz 46. młodych uczestników z terenu Karpat i Podkarpacia.

To coroczne święto dziecięcego folkloru było niezwykle radosnym czasem zarówno dla najmłodszych wykonawców, jak i dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów odwiedzających miasto. Tegoroczne prezentacje odbyły się w dniach 17-18 czerwca 2023 roku.Widowiska zaprezentowane przez 14 zespołów regionalnych oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Wiesława Hazuka – choreograf, dr Dorota Majerczyk – etnolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu/, Marta Smólczyńska – etnolog /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu/ oraz Benedykt Kafel – etnograf. Każdy z zespołów otrzymał równorzędne nagrody sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dyplomy uczestnictwa ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i słodycze przygotowane przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju.

Komisja Artystyczna rekomendowała również zespoły do udziału w przyszłorocznym, 31. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu: 

  • NISKOWIOKI z Niskowej z programem „Przed majówką”,
  • MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej z programem „Miyndzy chałupami”,
  • MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej z programem „Na Matkę Boską Zielną”,
  • ZASADNIOKI z Zasadnego z programem „Za Pastyrnikom”,
  • ZBYRCOCEK z Juszczyna z programem „Przy pasieniu krów”.

Zespoły wymieniane są w kolejności występowania: 1. TRYBSKIE DZIECI z Trybsza (pow. nowotarski) z programem „Hanka nie fce jeść” za typowe dla regionu Spisza zabawy dziecięce oraz dobry śpiew.

 2. MALI POJAWIANIE z Pojawia (pow. brzeski) z programem „Pasłam krówki na wygonie” za przekazanie klimatu środowiska wiejskiego oraz naturalność i swobodę dzieci. 

3. MAŁY OwCoK z Jabłonki (pow. nowotarski) z programem „Na borówki” za prezentację folkloru dziecięcego regonu Orawy oraz estetykę i zróżnicowanie stroju.

 4. NISKOWIOKI z Niskowej (pow. nowosądecki) z programem „Przed majówką” za bardzo dobre pokazanie folkloru muzyczno-tanecznego regionu Lachów Sądeckich.

 5. MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej (pow. tatrzański) z programem „Miyndzy chałupami” za kompozycję programu, autentyczność zachowań, dobry taniec i śpiew dziewcząt. 6. MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (pow. nowosądecki) z programem „Na Matkę Boską Zielną” za ukazanie atmosfery przygotowań do obchodów święta Matki Boskiej Zielnej, bardzo dobrą muzykę i śpiew.

 7. MAŁE ROŻNOWIOKI z Rożnowa (pow. nowosądecki) z programem „Nie trza sie gniywać” za bardzo dobry taniec oraz estetyczne, zróżnicowane ubiory.

 8. ZYNGIERKI z Maruszyny Dolnej (pow. nowotarski) z programem „Przy kopaniu gruli” za naturalność dzieci, konsekwentną realizację tematu oraz bardzo dobry śpiew wierchowy.

 9. ZBYRCOCEK z Juszczyna (pow. suski) z programem „Przy pasieniu krów” za tradycyjny śpiew, taniec i muzykę oraz ciekawe popisy chłopców. 

10. MAŁE LACHY z Nowego Sącza (pow. nowosądecki) z programem „Po sąsiedzku” za rozśpiewanie i roztańczenie grupy oraz estetyczne stroje. 

11. SPOD KIKULI z Lalik (pow. żywiecki) z programem „Przy sianie” za dobry poziom tańca i śpiew dziewcząt. 

12. ZASADNIOKI z Zasadnego (pow. limanowski) z programem „Za Pastyrnikom” za różnorodność zabaw dziecięcych, bardzo dobrą muzykę, scenografię i stroje.

 13. MAŁA ISTEBNA z Istebnej (pow. cieszyński) z programem „Na pasionku przy krowach” za spontaniczność i roztańczenie dzieci, bardzo dobry śpiew i bogaty repertuar taneczny. 

14. PNIOKI z Sadku-Kostrzy (pow. limanowski) z programem „Jak się Maciejowi pcoły roiły” za podjęcie ciekawego tematu, jego reżyserię oraz bardzo dobry śpiew i taniec. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy uczestnictwa ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz słodycze ufundowane przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji w RabceZdroju. 

Na 31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, który odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu 2024 r. Komisja Artystyczna rekomenduje następujące zespoły: NISKOWIOKI z Niskowej z programem „Przed majówką” MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej z programem „Miyndzy chałupami” MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej z programem „Na Matkę Boską Zielną” ZASADNIOKI z Zasadnego z programem „Za Pastyrnikom” ZBYRCOCEK z Juszczyna z programem „Przy pasieniu krów” oraz rezerwowo PNIOKI z Sadku-Kostrzy z programem „Jak sie Maciejowi pcoły roiły.

Tekst: MCK SOKÓŁ

FOT. JAN CIEPLIŃSKI.

No Comment.

Reklama

Partnerzy