Bliskie spotkania ze szczytami Podhala pozwalają napawać się pięknem natury i górskich krajobrazów. Czy w takich okolicznościach jest miejsce na elektronikę? Jak najbardziej! Również podczas krótszych i dłuższych wędrówek warto korzystać z możliwości, jakie dają najnowsze technologie – jednak nie dla rozrywki, a z pożytkiem dla komfortu i bezpieczeństwa pobytu na szlakach. Jakie aplikacje w takim razie mogą się przydać w górach?
Mapy.cz
Jako pierwsze do głowy z pewnością przychodzi oprogramowanie przeznaczone do nawigacji. I choć w warunkach miejskich zdecydowanie największą popularnością cieszą się Mapy Google, to na górskich szlakach spisują się one kiepsko. Dla wielu piechurów, a także rowerzystów i narciarzy lepszym rozwiązaniem jest aplikacja Mapy.cz, która doskonale radzi sobie w terenie. Dokładność map, możliwość działania offline, prowadzenie po śladach, szczegółowość informacji przydatnych dla wędrowców, płynność nawigacji, prosta obsługa – wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto polecić czeską aplikację Mapy.cz. Skorzystasz z niej nawet tanim telefonie do 1500 zł – ranking modeli z tej kategorii cenowej znajdziesz na stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-do-1500-zlotych/.
Mapa Turystyczna
Mapy.cz to oprogramowanie zawierające mnóstwo funkcji, co dla wielu użytkowników jest zaletą, jednak niektórzy mogą uznać to za wadę. Osobom, które preferują maksymalnie łatwą obsługę, proponujemy Mapę Turystyczną. To niezwykle prosta aplikacja spełniającą podstawowe zadanie: prowadzenie po Podhalańskich szlakach z jednego punktu do drugiego.
Ratunek
Góry są piękne, ale i bywają niebezpieczne. Jak wiadomo, trudno oczekiwać dobrego sygnału telefonicznego na wysokich szczytach i graniach. To nie centrum miasta, gdy standardem jest internet światłowodowy, o którym poczytasz więcej na stronie https://komorkomat.pl/internet-swiatlowodowy/. W takim razie co zrobić w sytuacji awaryjnej, kiedy brak zasięgu nie pozwala na wezwanie pomocy? Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie – aplikacja Ratunek, która umożliwia zgłoszenie potrzeby uzyskania wsparcia ratowniczego nawet w razie braku sygnału w telefonie. Co ważne, oprogramowanie wskazuje służbom ratowniczym lokalizację urządzenia, co w skrajnych przypadkach może decydować nawet o uratowaniu komuś życia.
Prognoza pogody
Planując wędrówkę w górach, przed wyruszeniem w drogę koniecznie należy zweryfikować prognozę pogody. Warunki atmosferyczne na Podhalu są bardzo kapryśne i mogą zmieniać się w oka mgnieniu, dlatego powinno się sprawdzać je na bieżąco. W tym celu warto zainstalować odpowiednie aplikacje na telefon, np. Windy czy AccuWeather.
Accurate Altimeter
Podczas wędrówki w Pieninach, Tatrach czy Gorcach często zmienia się Twoje położenie. W ciągu np. godziny możesz pokonać przewyższenie 500 m, jednak skąd masz wiedzieć, na jakim poziomie znajdujesz się w danym momencie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz dzięki aplikacji Accurate Altimeter.
Monitor burz
Jednym z największych niebezpieczeństw, które w okresie letnim mogą zagrażać turystom na podhalańskich szlakach, są burze. Przemoknięcie, zziębnięcie czy nawet uderzenie piorunem to bynajmniej nic miłego, dlatego aby wiedzieć, jakie prawdopodobieństwo wystąpienia burzy istnieje w danym dniu na określonym terenie, warto zainstalować aplikację Monitor burz. Cieszy się ona bardzo dobrymi opiniami i uchodzi za oprogramowanie, na którym można polegać.
Ja tam polecam aktywnie.wpieninach.net do zwiedzania Pienin. Aplikację instaluje się prosto ze strony. Działa i na nadroidzie i ios. Choć nie z każdą przegląarką dobrze współpracuje. Najlepiej chyba safari na ios i chrome na androidzie.