Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Atom String Quartet zainaugurował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Dnia: poniedziałek 24 lipca 2023, Autor: Anna Zubek

W minioną sobotę, w urokliwym ogrodzie willi Czerwony Dwór w Zakopanem – jednostce ZCK, odbyła się wyjątkowa inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej organizowanego przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Koncert na którym wystąpił Atom String Quartet przyciągnął miłośników muzyki z różnych zakątków kraju, a także miejscowych pasjonatów, którzy nie mogli się doczekać niezwykłych brzmień. Oprócz wspaniałej muzyki, publiczność została obdarowana piękną pogodą. Późne popołudnie sprawiło, że ogród willi Czerwony Dwór otulił swoim ciepłem, a zachodzące słońce stworzyło niezwykle malowniczy klimat.

Atmosfera tego wyjątkowego wieczoru była niezwykle uroczysta, a jednocześnie pełna radości. Dyrektor ZCK, Beata Majcher, oraz dyrektor festiwalu, Rafał Monita, oficjalnie otworzyli festiwal, witając serdecznie wszystkich obecnych i jednocześnie zapraszając na kolejne koncertowe weekendy oraz spotkanie 4 sierpnia w Stacji Kultura Zakopane wokół postaci patrona festiwalu – Wacława Geigera. 

Pełna publiczność podczas koncertu inauguracyjnego Atom String Quartet stanowiła wyraziste podkreślenie popularności tego zespołu i zapału miłośników muzyki organowej i kameralnej. Widzowie, zafascynowani grą artystów, nie kryli swojego zachwytu, a odgłosy oklasków napawały muzyków radością i wdzięcznością za możliwość dzielenia się swoją pasją.

Atom String Quartet wykazuje się nie tylko wirtuozerią w swoich wykonaniach, ale także kreatywnością i umiejętnością aranżacji. Członkowie zespołu mają unikalne podejście do muzyki klasycznej, łącząc ją z elementami współczesnymi i lokalnymi, co dodaje nowego wymiaru do znanych utworów.

Wykonanie trzech z czterech „Souvenirów” Wieniawskiego w aranżacjach ASQ było niezwykle ekscytującym doświadczeniem. Licznie zebrana publiczność była pod wrażeniem, jak muzyka skrzypiec w połączeniu z altówką i wiolonczelą może zyskać nowe brzmienie i charakter dzięki kreatywnym pomysłom artystów.

Dodatkowo, usłyszenie „Ballady o Śmierci Janosika” w aranżacji zakopiańczyka Dawida Lubowicza oraz „Namysłowiaki” w aranżacji Krzysztofa Lenczowskiego stanowiło niezwykle barwne i lokalne akcenty w repertuarze tego koncertu. Wykorzystanie elementów folkloru zakopiańskiego i lokalnej kultury w aranżacjach pokazuje, jak muzyka może się zanurzyć w miejscowym dziedzictwie, jednocześnie nadając utworom nowe, unikalne brzmienie.

Inauguracja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem była niewątpliwie sukcesem. To spotkanie muzyki, natury i ludzi sprawiło, że ten wyjątkowy wieczór pozostanie w sercach słuchaczy na długo. Czekamy z niecierpliwością na kolejne koncerty i wydarzenia festiwalowe, które na pewno zapewnią niezapomniane chwile i artystyczne emocje.

mat. prasowy

FOT: PIOTR KORCZAK

No Comment.

Reklama

Partnerzy