Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Bądźcie z nami! Rozpoczynamy 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich!

Dnia: piątek 18 sierpnia 2023, Autor: Maciej Zubek

Zapraszamy w niezapomnianą podróż przez bogactwo tańca, muzyki i góralskiej tradycji! Już dziś rozpoczyna się 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – największe wydarzenie celebrujące polski i międzynarodowy świat folkloru. Pierwszy dzień festiwalu rozpoczynamy mocnym akcentem – koncertem jubileuszowym z okazji 50 – lecia  działalności artystycznej zespołu Krywań.

Przybyli do Zakopanego goście i artyści, już od rana tworzą wyjątkową atmosferę oczekiwania na coroczne, niezwykłe wydarzenie kulturalne. Scena w Wiosce Festiwalowej, na Dolnej Równi Krupowej jest gotowa na wieczorny koncert Krywania – legendarnej zakopiańskiej grupy muzycznej, która oczarowała góralską muzyką całą Polskę. Swoisty styl i rozpoznawalne brzmienie od lat porywają do wspólnej zabawy miliony rodaków, zapewniając im wspaniałą rozrywkę, promując przy tym jednocześnie kulturę polskiej wsi wraz z ideą powrotu do korzeni. Czeka więc nas dzisiaj wieczór pełen energicznej muzyki i pozytywnych emocji.

Każdego dnia na odwiedzających Wioskę Festiwalową, czekać będą atrakcje, zabawy i koncerty. Dziś zaczniemy od Dnia Górali Polskich, w ramach którego swoją twórczość zademonstrują nie tylko zespoły prezentujące polskie góralskie dziedzictwo, ale również „Mali Górale”, czyli laureaci XIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Będziemy również świadkami tradycyjnych Mistrzostw Podhala w Powożeniu, Konkursu na Fiakra Roku i Śpiew Pytacki oraz bicia rekordu w tańcu zbójnickim. W kolejnych dniach, ulice Zakopanego ożywią orszak weselny oraz barwny korowód, prezentujący wszystkich uczestników festiwalu. Podczas festiwalu będziemy mogli przysłuchiwać się Konkursowi Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, odwiedzić Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego czy Wystawę Owczarków Podhalańskich. Największymi atrakcjami festiwalu będą jednak Koncerty Siła Korzeni i Koncerty na Folkową Nutę, podczas których, prócz zespołu zespół Krywań, wystąpi światowej sławy romski zespół FANFARE CIOCARLIA, który zdobył serca tysięcy fanów folkowych brzmień. Wyjątkowym wydarzeniem, podkreślającym motyw pasterstwa jako myśli przewodniej wydarzenia, będzie rydyk „Bacowski Osod” – święto zejścia owiec z hal. A kulminacyjnym punktem całego 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich będzie Koncert finałowy Górale Świata, który wyłoni zwycięzców spośród prezentujących się codziennie polskich i zagranicznych artystów, nagradzając najlepszych wykonawców prestiżową nagrodą – Złotą Ciupagą.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu łączącym w sobie tradycję, muzykę i radość z przeżywanych emocji. Niech to będzie czas pełen piękna, inspiracji i niezapomnianych chwil. Do zobaczenia na festiwalu!

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
oraz Facebook, Instagram, YouTube: MFFZG.Zakopane

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorami 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.

Wydarzenie dofinansowano ze środków
MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI

No Comment.

Reklama

Partnerzy