Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Balonowe święto nad Podhalem

Dnia: poniedziałek 3 kwietnia 2023, Autor: Maciej Zubek

W niedzielę zakończyła się druga edycja Małopolskiego Festiwalu Balonowego “Odlotowa Małopolska”. W festiwalu wzięło udział 21 załóg, a balony można było podziwiać w okolicach Białki Tatrzańskiej, Frydmana i Nowego Targu.

Festiwal rozpoczął się piątkowym lotem z konkurencją sportową niedaleko Białki Tatrzańskiej. Balony musiały dotrzeć do dwóch celów wyznaczonych przez sędziego zawodów. Dotarcie do punktów nie było prostym zadaniem ze względu na bardzo zmienny wiatr. Obserwując zmagania od strony Nowego Targu można było oglądać kilkanaście balonów w jednym momencie na tle majestatycznych ośnieżonych szczytów Tatr.

W sobotę rano przed lotem również zostały wyznaczone cele tym razem w okolicach jeziora Czorsztyńskiego. Niestety tuż po starcie większość załóg musiała lądować z powodu deszczu. Niewielkim pocieszeniem dla obserwatorów było pojawienie się tęczy co dało możliwość wykonania efektownych zdjęć balonów z tęczą.

Pogoda cały czas była bardzo dynamiczna. W ciągu dnia na zmianę padał deszcz i świeciło słońce. Dodatkowo wiał dość silny wiatr jaki nie był bezpieczny do wykonywania lotów. Mimo nienajlepszej pogody na lotnisku w Nowym Targu zgromadziła się spora publiczność. Planowany start na godzinę 16:00 z konkurencją sportową został przesunięty na godzinę 17:00, a sędziowie zadecydowali o anulowaniu konkurencji zezwalając jednak na możliwość wykonania lotu dla chętnych załóg..Piloci nie chcieli zawieść obserwatorów i siedem balonów przy gromkich oklaskach wzniosło się w powietrze. Dodatkową atrakcją była prezentacja akrobacyjnych lotów na motoparalotni w wykonaniu Pawła “Lojaka” Kozarzewskiego.

Piloci balonowi w czasie Odlotowej Małopolski walczyli o trzy puchary. A oto lista zwycięzców:

Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego:

  1. Damian Nyczka POL
  2. Rita Becz HUN
  3. Sławomir Jurkiewicz POL

Puchar Burmistrza Nowego Targu:
Tomasz Gajewski POL

Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej:
Tomasz Raszka POL
Organizatorami drugiego festiwalu balonów Odlotowa Małopolska byli:
Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, oraz Kraków Balloon Team

mat. prasowy

fot. Maciej Gębacz

No Comment.

Reklama

Partnerzy