Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Basia Giewont z Zakopanego z nominacją do 59. KFPP Opole!

Dnia: środa 15 czerwca 2022, Autor: Maciej Zubek

1.06.2022 r. premierę miał nowy singiel Basi Giewont „Nie będę”. Artystka wraca w nim do swoich góralskich korzeni, oddając hołd tradycji w połączeniu z nowoczesnym brzmieniem. Całość podana w elegancki sposób, po prostu folk jakiego jeszcze nie było!

Do singla powstał także teledysk, w którym widzowie ujrzą szykowne stroje oraz zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr.

“Nie będę” to początek nowego projektu Basi, która po latach twórczej pracy muzycznej wraca do korzeni.

„Miałem ciary i to bez zamykania oczu! Emocje w tej smutnej, miłosnej historii, wyśpiewane przepiękną i prawdziwą gwarą w połączeniu z czystym, bezbłędnym i ujmującym wokalem powodują, że ja, siedząc w tej swojej Warszawie, mam góry tu i teraz!” – powiedział Rafał Adamczak – szef anteny, prezenter Radio ESKA.

Basia pochodzi z Zakopanego, gdzie urodziła się i wychowała. Od lat mieszka jednak w Warszawie. „W górach zostawiłam cząstkę siebie. Dzisiaj wracam do domu. Czuję, że tak właśnie miało być.” – opowiada Basia Giewont. „Wspaniale było przebywać w miejscach, które ukochałam sobie chodząc na spacery z moim tatą. Te miejsca to moja historia, ukryta w samym sercu Tatr” – dodaje Basia.

„Takiej autentyczności w przekazie nauczyć się nie można. To mogliśmy dostać tylko od rodowitej góralki z wielkim talentem. Wielkie brawa za wyjątkowo subtelne i niezwykle udane połączenie “tradycji z nowoczesnością” w aranżacji.” – dodaje Adamczak.

Autorem tekstu do singla „Nie będę” jest sama artystka. Muzykę stworzyła Basia wspólnie z Mateuszem Frankiewiczem i Ignacym Matuszewskim, którzy odpowiadają także za produkcję kawałka. Na skrzypcach zagrał wielokrotnie nagradzany Dawid Czernik, polski skrzypek jazzowy. Realizacją wideo zajął się zaś Tomasz Muskus.

Basia Giewont została nominowana do tegorocznego konkursu „Debiuty” podczas 59. KFPP Opole 2022, na którym wystąpi 18.06.2022 r. właśnie z piosenką „Nie będę”.

Subskrybuj kanał: https://www.youtube.com/channel/UCzMdM9bhRuzBwCVrjKZJpoQ

Facebook: https://www.facebook.com/basiagg

Instagram https://www.instagram.com/basiagiewont/

www: http://www.basiagiewont.pl 

mat. prasowy

***

BASIA GIEWONT

Urodzona w Zakopanem wokalistka, songwriterka, aktorka teatralna i musicalowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno-aktorskim. Laureatka licznych, prestiżowych Festiwali, zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Uczestniczka programów: Bitwa na Głosy (TVP 2011), Voice of Poland (TVP2 2012). W 2021 roku wyróżniona w Polskich Eliminacjach do Eurowizji prowadzonych w programie Szansa na Sukces.

W 2022 jako jedna z najlepszych wokalistek w Polsce, została zaproszona przez Adama Sztabę do nagrania piosenki „ Mamy siebie”, z której dochód został przeznaczony na pomoc dla Ukrainy.

PROJEKTY MUZYCZNE / SPEKTAKLE/ KONCERTY

Współpracowała z Adamem Sztabą przy albumie „Moje pocieszenie”. Nagrała duet z Grzegorzem Turnauem na płycie „Fabryka klamek”. Na płycie „Krajobraz Rzeczy Pięknych” Andrzeja Zaryckiego, śpiewała w gronie najwybitniejszych polskich wokalistów, m.in. Zbigniewa Wodeckiego czy Anny Szałapak.Występowała jako gość specjalny czeskiego zespołu Čechomor, podczas tras koncertowych w Czechach i na Słowacji.

Pracowała z Andrzejem Poniedzielskim przy projekcie muzycznym „Wywar z przywar”. Współpracuje z Amerykańskim Jazzmanem, Stanem Breckenridge tworząc wyjątkowy duet – „Basia & Stan a Soulful Duet”. Solistka psalmów Pokoju i Pojednania oraz Miłości i Nadziei, wyprodukowanych przez Fundację SOAR na Festiwalu Psalmów Dawidowych. W grudniu 2021 roku wystąpiła w Rzymie w teatrze Brancaccio.

Grała/występuje w największych teatrach muzycznych w Polsce, m.in.:

 • Teatr Muzyczny Roma (Alice w musicalu „Piloci”/ Aida w musicalu „Aida” 
 • Studio Buffo (Wieczór Francuski)
 • Teatr Capitol („Wanna Archimedesa”  jako Pani Magistra Potakiewicz)
 • Teatr Rampa („Rapsodia z Demonem” w roli Królowej)
 • Teatr Variete („Legalna Blondynka” w reż. J. Józefowicza , w roli Sereny
  i Enid)
 • Zagrała Jasia w operze „Jaś i Małgosia” E. Humperdincka.

Jako solistka występowała w przedsięwzięciach: „Freddie Mercury rock-operowo” oraz „Michael Jackson symfonicznie”. Dubbingowała księżniczkę Rayę w bajce Disneya (2021 roku).

Wielokrotnie występowała w Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

SINGLE

 • Ważka(2013)
 • O Świerszczach(2016) – we współpracy z Grzegorzem Turnauem – teledysk do piosenki wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Video Music w Berlinie
 • Chicago (2016) – we współpracy z czeskimi muzykami
 • I Tak(2018)
 • Znajdź Mi (2019; jako Bashka)
 • W Kółko (2019; jako Bashka)
 • Nie bede (2022)

No Comment.

Reklama

Partnerzy