Reklama
NOWY TARG POGODA
ZAKOPANE POGODA
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Reklama

Betlejemskie Światło pokoju dotarło do Zakopanego

Dnia: niedziela 10 grudnia 2023, Autor: Maciej Zubek

W niedzielny poranek w Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła – harcerki i harcerze zawożą je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce, aby Płomień trafił do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.

Harcerki i harcerze z ZHP oraz skauci z organizacji Slovenský skauting spotkali się w Zakopanem, gdzie Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka uroczyście odebrała Światło od Naczelnika słowackiego skautingu – Mariana Lezo i słowackich skautów. Następnie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane delegacjom z poszczególnych województw, które rozproszą Światło po całej Polsce.

„Odebraliśmy dziś Betlejemskie Światło Pokoju, któremu towarzyszy hasło Czyńmy pokój. Dzieląc się Światłem ze swoimi bliskimi i lokalnymi społecznościami, pochylcie się nad znaczeniem pokoju i tym, jak możecie go razem budować w waszych małych ojczyznach. Podzielcie się tym symbolem braterstwa, pokoju i przyjaźni z każdym, kto chce go przyjąć” – powiedziała naczelnika ZHP hm. Martyna Kowacka.

Jeszcze dziś, ponad 3000 harcerzy i harcerek, którzy brali udział w Betlejemskim Zlocie rozproszy Światło po całej Polsce. Światło trafi nie tylko do Prezydenta RP, marszałków obydwu izb, czy premiera, ale także do ludzi, organizacji, instytucji i tysięcy polskich domów, aby zapłonąć na wigilijnych stołach. Betlejemska Sztafeta potrwa do 24 grudnia.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest razem z przesłaniem „Czyńmy pokój”. Związek Harcerstwa Polskiego zachęca do głębokiej refleksji nad tym, czym jest pokój – w końcu to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, ale także harmonia wewnętrzna, w której odnajdujemy równowagę ze sobą i innymi ludźmi.

Po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane będzie na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które są nieodłącznym elementem wigilii w wielu polskich domach.

źródło: powiat tatrzański

Foto: Michał Wiraszka ZHP

No Comment.

Reklama

Partnerzy