Powinnością rodziców i opiekunów jest troska o bezpieczeństwo najmłodszych. Szczególnego znaczenia nabiera ona podczas podróży samochodem, kiedy dziecko narażone jest na groźne konsekwencje kolizji, wypadków i innych nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Stąd przed wyruszeniem w trasę koniecznie poznaj kodeks opieki nad malcem w podróży. Aby być odpowiedzialnym rodzicem czy opiekunem, przestrzegaj sześciu kluczowych zasad, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko, jakie jazda samochodem stwarza dla Twojej pociechy.
Fotelik samochodowy – gwarancja bezpieczeństwa dziecka podczas podróży
Najważniejsza zasada, o jakiej nie może zapominać żaden rodzic i opiekun malucha, to transport dziecka w stabilnie zamocowanym foteliku samochodowym, dobrze dopasowanym do jego wzrostu oraz masy ciała. Pamiętaj, że polskie prawo obliguje kierujących pojazdami do przewozu maluchów, które nie ukończyły piętnastego miesiąca życia, w fotelikach zamontowanych tyłem do kierunku jazdy. Dzieci starsze o wzroście poniżej 150 cm również muszą być przewożone w fotelikach, ale mogą być one zamocowane przodem do kierunku jazdy i umieszczone na tylnym siedzeniu auta (na środku kanapy lub tuż za siedzeniem pasażera).
Dobrze dopasowane pasy – ochrona przed groźnymi skutkami wypadków
Drugim elementem wyposażenia samochodu decydującym o bezpieczeństwie transportu najmłodszych są dopasowane pasy. Aby spełniły swoją funkcję, muszą dobrze przylegać do ciała malca. Nie powinny być skręcone, zapięte zbyt luźno ani za ciasno. Poluzowane nie zapewnią dziecku bezpieczeństwa, natomiast nadmiernie naciągnięte mogą stanowić źródło dyskomfortu.
Opieka nad dzieckiem w czasie postoju
Trzecia zasada, o jakiej należy pamiętać, podróżując z dzieckiem, dotyczy bezpieczeństwa najmłodszych podczas postoju. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj swojej pociechy w zaparkowanym samochodzie samej (nawet, gdy na 5 minut chcesz wyskoczyć do sklepu czy skorzystać z toalety). Zawsze istnieje ryzyko, że maluch wpadnie w panikę, inny kierowca przypadkowo uderzy w Twój pojazd bądź auto padnie łupem złodziei. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są dzieci pozostawione w samochodzie w czasie upałów, kiedy temperatura wewnątrz pojazdu osiąga ekstremalne wartości, stwarzając potężne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia najmłodszych pasażerów.
Unikanie karmienia dziecka podczas podróży
W trosce o zdrowie dziecka stosuj się też do czwartej reguły bezpieczeństwa podróży – nigdy nie karm swojej pociechy w trakcie jazdy. Jedyny dobry moment na spożycie posiłku i napicie się to czas postoju. Przestrzegając tej zasady, zminimalizujesz ryzyko, że Twoje dziecko zakrztusi się lub zachłyśnie podczas jazdy po wyboistej drodze, przyspieszania lub gwałtownego hamowania.
Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego
Kolejna zasada, o jakiej nie wolno zapominać, podróżując z dzieckiem, to jazda zgodna z przepisami ruchu drogowego. Jest to sprawa, o której należy pamiętać, wybierając się w trasę zarówno z dziećmi, jak i pasażerami dorosłymi czy w pojedynkę. W przypadku podróży z dzieckiem nabiera jednak szczególnego znaczenia. Nie zachowując należytej ostrożności na drodze, narazisz na niebezpieczeństwo niewinną istotę, całkowicie od Ciebie zależną.
Dbanie o sprawność auta
Dla bezpieczeństwa dziecka w podróży istotny jest też nieustanny monitoring technicznego stanu samochodu. Jeżdżąc niesprawnym autem, narażasz swoją pociechę na ogromne ryzyko uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia. Miej też świadomość, że mimo zachowania najwyższej ostrożności, nie zawsze da się uniknąć przykrych zdarzeń. Zadbaj więc o ubezpieczenie samochodu, dzięki któremu uzyskasz pomoc na miejscu wypadku i przy likwidacji szkód.